August 19, 2022, 12:08 am

вирус

Опaснoст од нoвa пaндeмиjа? Пoчинa 12-гoдишнo мoмчe од Индиja од виpyс пocмртoноcен од Кoвид

12-годишно момче од Индија починало од Нипах, редок вирус кој е посмртоносен од коронавирусот. Здравствените власти долго време се плашеа дека вирусот би можел да предизвика глобална пандемија слична на актуелната со Ковид-19. Неименуваното момче починало во саботата во болница во...

Филипче за пpoтестот: Само со вакцинација можеме да ја вратиме слободата

Протестот е уставно загарантирано право, но исто такво е и правото на здравје, порача монистерот за здравство, Венко Филипче на Фејсбук, коментирајќи го денешниот протест пред Соранието против вакцинацијата. -Мерките кои ги предлагаме се веќе докажано ефикасни, а вакцинацијата единствен...

Ексклузивно за Инфомакс, интервју со Вело Марковски: Oтворено за кopoнавирусот и сите работи кои не ви ги кажуваат

Вело Марковски, универзитетски професор инфектолог, екс директор на Клиниката за инфективни болести и еден од најпочитуваните експерти по инфектологија на просторите на поранешната Југославија.  Марковски своевремено има учествувано во формирање на стратегијата за спречување на ширење на вирусот вариола вера...

KopoHaвирус во ПСЖ, 3apa3eH Xakими

Коронавирус во ПСЖ, заразен Хакими АШРАФ Хакими е во изолација откако неговите тестови за коронавирус беа позитивни. Мароканскиот дефанзивец дури неодамна пристигна во Париз Сен Жермен во трансфер вреден 60 милиони евра (повеќе од 70 со бонуси), во средата го одигра...

Кај децата од Гевгелија е утврдена вирусна инфekција која не е поврзана со KoBид

Кај децата од Гевгелија со симптоми на респираторна инфекција е утврдена обична вирусна инфекција, која нема никаква поврзаност со Ковид -19, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче. Утврдено е дека ниту едно од педесетте деца немало антитела на ковид-19...

Филипче: Потврден уште еден случај со Делта cojoт на kopoHaвируcoт- за уште четрири други се чека pe3ултат

Во текот на вчерашниот ден потврден е уште еден случај на Делта варијантата кој се наоѓа во болницата во Велес, а се чека резултат за уште четворица пациенти, ќе ги имаме денеска, рече денеска Филипче на прес конференција со...

Би-Би-Си: Пиpaтcкитe игpи coдpжaт виpyc штo хaкepитe гo кopиcтaт за „кoпaњe“ кpиптoвaлyти

Пиратирањето, поточно симнувањето игри за компјутер сега може да стане туѓа алатка за рударење криптовалути. Како што објави Би-Би-Си, „бесплатните“ верзии на видеоигри како што се „ГТА 5“, „НБА 2К-19“ и „ПЕС 2018“ не се обични пиратски верзии на игрите,...

Руски научници открија нова опacна мyтaциja на Ковид-19

Руската Федерална агенција за биомедицина (ФМБА) откри нова мутација на коронавирусот, која е способна да ја намали ефикасноста на лекувањето и превентивните лекови, вклучувајќи ги и вакцините, соопшти денеска агенцијата. – Руски научници од ФМБА открија нови варијанти на SARS-CoV-2...

Бидeтe внимaтeлни: Koмпjyтepcки виpyc ce шиpи нa Фejcбyк

Од Критинк предупредуваат да внимавате и да не кликате на линкот, а предупредувањето да го испратите на вашите пријатели. Компјутерски вирус се шири на социјалната мрежа Фејсбук, предупредуваат од Критинк, од каде велат дека вирусот може да се препознае по...

Компјутерски виpyc се шири на Фејсбук, внимавајте!

Компјутерски вирус се шири на социјалната мрежа Фејсбук, предупредуваат од Критинк, од каде велат дека вирусот може да се препознае по тоа што во структурата на линкот е содржан зборот "coco". Од Критинк предупредуваат да внимавате и да не кликате...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img