германија

Анкета: Половина од Германците не се задоволни од кампањата за вакцинација против Ковид-19

Секој втор човек во Германија е незадоволен од организацијата на кампањата за вакцинација против Ковид-19, покажуваат резултатите од истражувањето на „ЈуГов“ (YouGov) за германската новинска агенција ДПА. Деветнаесет отсто од испитаниците изјавиле дека се многу незадоволни, а уште 31 процент...

Германија најави затвapaње на училиштата поради ширење на сојот омикpон

Министерката за образование на Германија, Бетина Старк-Ватцингер, посочи дека граѓаните, со цел да се заштитат од бранот зараза со сојот омикрон, мора да се подготват за евентуално затворање на училиштата. „Во оваа ситуација мора да направиме подготовки на полето на...

Германија: Ќе мора и четврта доза

Германскиот министер за здравство Карл Лаутербах очекува зголемување на бројот на заразени со вирусот околу Нова година и изјави дека најверојатно ќе биде потребна четврта доза од вакцината за да се одржи најдобриот имунолошки одговор на Kовид-19. Лаутербах за германскиот...

Русија ја прекина испораката на гас за европа – Цената на струјата урива рекорди

Цените на електричната енергија низ Европа се качија на загрижувалки нивоа поради зголемувањето на трошоците за купување природен гас и прекинувањето на физичкиот проток на овој клучен енергенс кон Германија низ гасоводот „Јамал-Европа“. Цената на гасот скокна откако операторот за...

Русија ѝ го возврати „удapoт“ на Германија

Русија протера двајца германски дипломати како одговор на протерувањето на двајца руски дипломати од Германија, соопшти руското Министерство за надворешни работи. Германскиот амбасадор во Москва Геза Андреас фон Геир е повикан на разговор во руското Министерство за надворешни работи поради...

Голем скандал ја тресе Германија: На децата им дале погрешни вакцини против Ковид-19…

Неколку деца во Германија случајно примиле вакцини против Ковид-19 на фирмата „Модерна“ која не е одобрена за употреба за нивна возраст. Според зборовите на надлежните, неколку деца во регионот Олпа во покраината Северна Рајна-Вестфалија примиле доза „Модерна“ иако за тие...

Деца вакцинирани со неодобрена вакцина во Германија

Неколку деца во Германија случајно биле вакцинирани против Ковид-19, со вакцина што не е се уште одобрена за нивната возрасна група, јави германската медиумска агенција ДПА. Во Центарот за вакцинација во округот Олпе во покраината Северна Рајна-Вестфалија, на неколку деца...

Германија протeра двајца руски дипломати

Официјален Берлин објави дека прогласил двајца руски дипломати во Амбасадата на Руската Федерација во Германија за персона нон грата. Според зборовите на шефицата на германската дипломатија, Аналена Бербок, причина за протерувањето на двајца руски дипломати е случајот со убиството на...

Сериозен недостиг на вакцини во Германија – Министерот предупредува

Германија се соочува со сериозен недостиг на вакцина против Ковид-19 во првиот квартал од 2022 година, предупреди во вторникот вечерта германскиот министер за здравство, Карл Лаутербах, додека новата германска влада се обидува да ја засили својата кампања за засилена...

Германија ја предупреди Русија

Германската министерка за надворешни работи Аналена Баербок во вторникот разговараше со нејзиниот руски колега Сергеј Лавров, порачувајќи му дека „територијалниот интегритет на Украина не смее да биде нарушен“. Министерството за надворешни работи на Твитер објави дека двајцата врвни дипломати телефонски...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img