Делта сој

Грција ги пpeдyпpeдyвa гpaѓaнитe: Дeлтa cojoт ќe cтaнe дoминaнтeн дo кpajoт нa aвгycт

Делта сојот се очекува да стане доминантен во Грција до крајот на август, поради што населението треба да се вакцинира, рече претседателот на Националната организација за јавно здравје (ЕОДИ) Панајотис Аркуманеас. Откриени во Атина 11 случаи на делта, а...

Спopeд СЗО вakцинитe ce eфикacни пpoтив дeлтa вapиjaнтaтa нa кopoнaвиpycот

Високо преносливата делта варијанта на коронавирусот може да има одреден степен на отпорност на вакцините. Епидемиологот на Светската здравствена организација Марија Ван Керхове изјави дека има некои докази за намалена ефикасност на вакцините против оваа варијанта за прв пат...

Фаучи: Дeлтa cojoт нajгoлeмa зakaнa зa нaпopитe нa CAД за иcкopeнyвaњe нa Koвид-19

Делта варијантата на коронавирусот, што за првпат беше откриена во Индија, е најголемата закана за напорите на САД за искоренување на Ковид-19, изјави на прес-конференција американскиот експерт за инфективни болести Ентони Фаучи. – Делта сојот на коронавирус е несомнено полесен...

Русите твpдaт: „Cпyтник B“ e пoeфикacнa пpoтив дeлтa cojoт oд дpyгитe вakцини

Руската вакцина „Спутник В“ е поефикасна во заштита од индискиот сој на коронавирус од вакцините од другите производители, соопшти во вторник Рускиот инвестициски фонд (РДИФ). „Спутник В е поефикасна против делта сојот кој првпат се појави во Индија, од било...

Глaвоболkи и течење на носот главни симптоми кај индискиот (Делта) сој на kopoнавирусот

Главоболки, болки во грлото и течење на носот се едни од најчесто пријавените симптоми на индискиот сој на коронавирус во Велика Британија, пишува „Би-Би-Си“. Според истражувањето на професорот Тим ​​Спектор, симптомите на таканаречената инфекција на индискиот сој или делта варијанта...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img