Димитар ковачевски

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши првиот ден од официјалната посета на претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски и на владина делегација од...

Спасовски: Не треба да бидам дел од новиот тим на СДСМ, Ковачевски треба да избере нови луѓе

Министерот Оливер Спасовски смета дека не треба да биде дел од тимот на новиот претседател на СДСМ Димитар Ковачевски, и дека се потребни нови луѓе со нови визии. Ова Спасовски го кажа вечерва од студото на ТВ21 во дебатниот магазин...

Пендаровски: Димитар Ковачевски е голема непознаница во политиката

Претседателот Стево Пендаровски во гостувањето во емисијата „Само интервју“ на Канал 5 ТВ, зборувајќи за актуелните настани во Македонија, се осврна и кон новоизббраниот претседател на СДСМ, Димитар Ковачевски, нарекувајќи го непознаница „Објективно, Димитар Ковачевски е голема непознаница во политиката...

Државата на пауза: Што по оставката на Заев?

Претседателот на Владата Зоран Заев вчера до претседателот на Собранието Талат Џафери ја достави најавената оставка на премиерската функција, која треба да биде констатирана пред денешната седница за пратенички прашања, со што почнуваат да течат уставните рокови за избор...

Мицкоски: Ковачевски е cлеп послyшник на Заев

Од тоа што го слушам во јавноста политиките се исти што ќе ги води Ковачевски. Јас не видов тој да каже ова ќе го работам, од ова ќе се оградувам, рече лидерот на ВМРО-ДПМЕ, Христијан Мицкоски во интервју за...

Има од кого да учи дипломатија: Заев си го понесе Ковачевски во Тирана на самитот „Отворен Балкан“

Заев, Ковачевски и Димковски денеска учествуваат на самитот на „Отворен Балкан“ во Тирана. Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, придружуван од заменик-министерот за финансии Димитар Ковачевски и заменик-министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски денеска учествува...

Ковачевски: Драго ми е што можам да дадам личен придонес во иницијативата „Отворен Балкан“

Заменик министерот за финасии и претседател на СДСМ, Димитар Ковачевски, вечерва на неговиот фејсбук профил изрази задоволство што може непосредно да се запознае со иницијативата „Отворен Балкан“ и да даде свој придонес. -Чест ми што вечерва првпат учествувам на официјален...

И Александар Сорос на вечерата на Заев, Ковачевски, Вучиќ и Рама

Македонската и српската делегација, предводени од премиерот Зоран Заев, односно претседателот Алекандар Вучиќ, вечерва во Елбасан беа пречекани од домаќинот, албанскиот премиер Еди Рама и вицепремерот Арбен Ахметај и министри од владата со што започна работната агенда за „Отворен...

Ковачевски откри кој ќе биде предложен за генерален секретар на партијата

Новиот претседател на СДСМ и мандатар за составување на новата влада, Димитар Ковачевски за „Фокус“ изјавил дека Миле Зечевиќ ќе биде предложен за генерален секретар на партијата. Тоа е единственото кадровско решение што можам да го потврдам, за сѐ друго...

Ковачевски да се извини затоа што лажел за дипломата од Харвард

Ковачевски да се извини зошто лажел за дипломата од Харвард, во спротивно се потврдува дека свесно сакал да манипулира, велат од ВМРО-ДПМНЕ. -Ковачевски на својот Линкедин профил го навел Харвард како завршено образование, а тој таму имал само неколку дневен...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img