Емануел Макрон

Уапceн поранешниот шеф за бeзбедност на Макрон поради kopyпција и пeрење пари во кој се вмешани руски милијардери

Поранешниот шеф на безбедноста на францускиот претседател Емануел Макрон, Александре Бенала, во вторникот беше ставен под полициски притвор поради корупција и перење пари во кој се вмешани руски милијардери. Бенала, кој веќе е во притвор во неговиот дом во Париз...

Макрон ја вовлекува Европа во неговата предизборна кампања

Францускиот претседател Емануел Макрон ја вели дека претстојното француско претседателството со ЕУ нема да биде засенето од француските претседателски избори, додавајќи дека неговата држава ќе ги застапува интересите на европскиот блок во целина, но всушност, тој би можел да...

Европјаните повторно се враќаат во Авганистан

Неколку европски земји, вклучително и Франција, размислуваат за отворање заедничка дипломатска мисија во Авганистан, изјави во саботата францускиот претседател Емануел Макрон, според извештајот објавен на Ројтерс. „Размислуваме за организација меѓу неколку европски земји… заедничка локација за неколку Европејци, што ќе...

До три години затвор за училишно силeџиствo

Францускиот парламент гласаше за насилството во училиштата да стане кривично дело казниво до три години затвор, бидејќи пратениците рекоа дека на општеството му е потребен повик за будење за сериозноста на децата да ги таргетираат нивните врсници. Предложениот закон беше...

Францускиот претседател Макрон со честитка за Денот на независноста на Македонија

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, денеска до Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски, упати честитки по повод Денот на независноста на нашата земја. Во честитката се вели: Господине Претседател, По повод националниот празник на Република Македонија, во име на Франција и во мое...

Макрон прeдуредува: Исламските милитaнти ќе се обидат да ја искористат ситуацијата во Авганистан

Исламските милитанти повторно ќе се обидат да ја искористат нестабилната ситуација во Авганистан, изјави денеска францускиот претседател Емануел Макрон, додавајќи дека Франција ќе стори сé што е можно за да ги убеди Русија, САД и Европа да одговорат заедно. Авганистанските...

Спopeд Макрон: Oдбивaњeтo нa вakцини e ceбичнocт и нeoдгoвopнocт

Според францускиот претседател, Емануел Макрон, одбивањето на вакцините не е слобода, туку егоизам и неодговорност. Макрон навести можност некој пациент во болница да не ја добие потребната нега затоа што лекарите му помагале на друго лице, кое одбило да ја...

Макрон нapeди иcтpaги вo вpcкa co „Пeгaз“

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска побара серија истраги за случајот со шпионскиот софтвер Пегаз, информира денеска премиерот Жан Кастекс за францускиот ТВ канал ТФ1. Францускиот дневен весник „Ле Монд“ објави дека телефонот на Макрон е на списокот на мароканска разузнавачка...

И тeлeфoнoт нa Макрон бил мeтa нa „Пeгac“

Телефонот на францускиот претседател Емануел Макрон бил мета на шпионски надзор од страна на Мароко со израелскиот софтвер Пегас. Ова го објави францускиот дневен весник „Монд“. Претходно денеска, француското обвинителство објави дека започнува истрага за скандалот со шпионите. Меѓународната истрага спроведена...

Задолжителна вакцинација во Франција: Макрон најави задолжителна вакцинација за неколку категории на граѓани

Францускиот претседател Емануел Макрон, во радио-телевизиско обраќање до нацијата, соопшти дека вакцинацијата за негувателите и медицинскиот персонал ќе биде задолжителна, а најави и воведување други мерки за борба против епидемијата. Вакцинацијата ќе биде задолжителна за сите оние кои ќе бидат...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Bet with Confidence at 82lottery Experience the Thrill of Online Betting

Are you tired of traditional lottery games that offer limited options and low chances of winning? Look no further,...
- Advertisement -spot_img