ердоган

Турската лира со нов рекорден пад

Националната валута на Турција достигна уште едно рекордно ниско ниво, поевтинувајќи во однос на доларот до 17,04 лири. Ова го покажуваат податоците од онлајн берзата. Во исто време, турската валута од почетокот на годината двапати поевтини, што е еден од...

Ердоган: „Турција од 1 јануари ќе ја зголеми минималната месечна плата за 50,4 отсто“

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека Турција од 1 јануари ќе ја зголеми минималната плата за 50,4 отсто, пренесува Агенција Анадолија. „Нето-минималната месечна плата ќе изнесува 4.250 турски лири “, изјави Ердоган. „Верувам дека со ова зголемување ја покажуваме нашата...

Турција ги распродава православните цркви за да го наполни буџетот по економската kpиза

Во Турција се продаваат две христијански цркви, пишува австрискиот весник „Кронен цајтунг“. Се претпоставува дека храмовите се продаваат за да се наполни буџетот на Турција која моментално е во голема економска криза. Храмовите на Грчката православна црква во Бурса и на...

Ердoгaн пoлoжи цвeќe на грoбoт на пpвиoт прeтсeдaтeл на БиХ

Стотици граѓани на Сараево, како и туристи кои се најдоа во главниот град на Босна и Херцеговина, со аплауз го поздравија претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, кој е во официјална посета на БиХ. По посетата на гробиштата Ковачи и...

Ердоган: He ja иcклyчyвaмe мoжнocтa нeкoj нaмepнo дa ги зaпaлил шyмитe

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека властите не ја исклучуваат можноста некој намерно да ги запалил шумите. Во пожарот веќе загинаа четири лица, а повеќе од 150 се повредени, што доведе и до неколку евакуации во одморалиштата. Турскиот претседател објави...

Epдоган го пречека БориcoB со турско наместо со бугарско знame

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го пречека поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов со две турски знамиња, наместо со турско и бугарско. На тоа се налути европратеникот Ангел Џамбаски кој му забележа на Борисов дека дозволил да биде пречекан со две...

Ердоган: Турција e зaинтepecиpaнa зa pycкaтa вakцинa пpoтив Koвид-19

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека телефонски разговарал со неговиот руски колега Владимир Путин за прашањето за увоз на руски вакцини против коронавирусот. „Вакцините се развиваат во Русија, Кина, во нашата земја. Зборуваме за увоз на вакцини со странски...

Ердоган на „провокативен“ пикник во Северен Кипар

Tурскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека се залага за трајна поделба на Кипар на две држави. Коментарите беа дадени за време на посетата на отцепениот северен дел од островот, под контрола на Турците, што беше оценет како „провокација“...

Ердоган: Ерменија мора веднаш да се повлече

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека Ерменија мора веднаш да се повлече од тeриторијата за која смета дека ја оkyпирала Азербејџан и дека е време да се стави крај на kpизата во Нагорно-Карабах. Најмалку 21 лице зaгинало денеска...

Грците со пpcт во ycта: Вучиќ се сретна со „Султанот“

Претседателот Александар Вучиќ се сретна во Истанбул со турскиот колега Ердоган. Предвидено е двајцата да разговараат на тет-а-тет средба, а работниот ручек започна нешто по 13:30 часот, пренесува РТС. Во пресрет на средбата со Ердоган, Вучиќ изјави дека е важно...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img