ЖРТВИ

Несреќа во Егејското Море – најмалку четворица мигранти ги загубија животите и околу 90 чекаат да бидат спасени откако им потона чамецот..

Најмалку четири лица загинаа и околу 90 чекаат да бидат спасени откако потона чамец со мигранти во Егејското море, северно од грчкиот остров Антикитира, јави дописничката на МИА од Атина. Според грчките медиуми несреќата се случила вчера, а мигрантите преку...

Бројот на жртви од тајфунот на Филипини се искачи на 375 – преживеаните молат за вода и храна

Најмалку 375 луѓе загинаа, повеќе од 500 се повредени, а 56 се водат како исчезнати, по тајфунот Раи, кој ги погоди Филипините. Околу 380.000 луѓе ја напуштија областа поради невремето, кое го погоди архипелагот во четвртокот. Преживеаните бараат залихи...

САД бомбардирале погрешни мети на Блискиот Исток и убиле илјадници цивили…

Нападите на армијата на САД со дронови во Ирак, Авганистан и Сирија, биле засновани на „погрешни разузнувачки податоци“ и тоа довело до илјадници цивилни жртви, вклучувајќи жени и деца, вчера објави весникот „Њујорк тајмс“. Нападите на американските беспилотни летала врз...

(Фото) Тајфунот „Раи“ направи пустош на Филипините – најмалку 5 лица се загинати, над 300.000 се раселени

Најмалку пет луѓе загинаа, а над 300.000 се раселени откако тајфунот Раи предизвика поплави и свлечишта во централниот дел на Филипини. Тајфунот Раи вчера ги погоди Филипини, а обилните дождови и силниот ветер со брзина од 155 километри на час...

(Фото) Трагедија во Јапонија: Најмалку 27 луѓе загинаа во пожар кој избувна во клиника за ментално здравје и општа медицина

Најмалку 27 луѓе загинаа во пожар што изби во зграда во јапонскиот град Осака. Огнот е изгаснат за триесетина минути и се претпоставува дека пожарот е подметнат. Пожарот избил на четвртиот кат од зградата, каде се наоѓа клиника за ментално здравје...

Расте бројот на жртви од торнадото во САД, Бајден одобри средства за санирање на штетите

Бројот на жртвите од серијата катастрофални торнада во американската сојузна држава Кентаки се искачи на 74, а најмалку 14 лица ги загубија животите во уште четири држави – Илиноис, Арканзас, Мисури и Тенеси. Меѓу жртвите во Кентаки има шест...

Вооружен инцидент во Тексас: Едно лице загина, 14 се повредени…

Еден човек е убиен, а 14 се повредени откако лице од автомобил отворило оган во американскиот град Бејтаун, држава Тексас. „Тројца од ранетите се во критична состојба, а останатите се здобиле со повреди вон животна опасност“, се вели во соопштението...

(Видео) Страшна експлозија на Сицилија: Неколку згради се урнати, има и жртви

Најмалку две лица загинаа откако истекување на метан предизвика експлозија која урна неколку згради на Сицилија, соопшти утрово италијанската служба за итни случаи. Две тела се извлечени од урнатините, две жени се спасени, а седум лица се водат како исчезнати,...

(Видео) Силно торнадо го погоди Кентаки – над 50 лица ги загубија животите

Најмалку 50 луѓе загинаа откако разорно торнадо ја погоди американската сојузна држава Кентаки, изјави гувернерот, Енди Бешер. „Веројатно ќе имаме повеќе од 50 мртви“, изјави Бешер за локалниот медиум WLKY. Најголeм пустош е забележан во округот Грејвс, каде што се наоѓа...

(Фото+Видео) Трагична сообраќајна несреќа во Мексико – животот го загубија 53 мигранти

Најмалку 53 мигранти загинаа од повеќе се повредени во сообраќајна несреќа со два камиони во државата Чајапас во јужниот дел на Мексико. Несреќата се случила кога приколката од едниот од двата камиони кои учествуваа во несреќата се извртела на опасна...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img