загриженост

Загриженост во Европа – колку сегашните вакцини се моќни против „Омикрон“?

Здравствената служба на ЕУ смета дека новата варијанта на ковид која се појави во Јужна Африка може да се прошири низ Европа. Забрзано се испитува ефикасноста на постојните вакцини против Омикрон. Б.1.1.529 е ковид-варијанта кај која постои досега најголемо отстапување...

Научниците загрижени: До пролет ќе има варијанта на коронавирусот целосно отпорна на вакцина

Научниците се загрижени дека до пролет идната година може да имаме нова варијанта на коронавирусот, која ќе биде отпорна на вакцината. Колку побрзо примиме бустер доза вакцина, толку подобра ќе ни биде состојбата во следните неколку месеци. За жал, секое...

(Фото+Видео) Ceчa нa дpвa вo близинa нa ceлaта Селци и Буринец – житeлитe зaгpижeни пopaди мoжни одpoни и пoплaви

До редакцијата на Инфомакс пристигнаа загрижувачки фотографии кои прикажуваат како исечени дрва на патот помеѓу селата Селци и Буринец претставуваат опасност врз мештаните поради закана од одрони и од провалијата каде што се сечат дрвата. Имено, како што може да...

САД ce зaгpижeни пopaди вoeнитe cпocoбнocти нa Кина

САД изразија загриженост поради развојот на системи за оружје од страна на Кина, откако Пекинг пријави дека тестирал хиперсонична ракета, соопшти Белата куќа. Портпаролката на Белата куќа, Џен Псаки, за време не брифинг, одби да го коментира лансирањето на проектилот. Американскиот...

Рycиja зaгpижeнa зapaди cocтojбaта вo Koсовo – Захарова нaпoмeнa, нacтaнитe ce paзвивaaт oд лoшo кoн пoлoшo

Русија е загрижена поради зголемената тензија во Косово, предизвикана од неодговорните постапки на Приштина, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, јави дописникот на МИА од Белград. Очигледно е дека настаните се развиваат според сценарио од лошо...

Интересно истражување покажува што ги загрижува најмногу луѓето низ светот

Анкетната агенција Ипсос спроведе анкета, прашувајќи ги луѓето што ги загрижува најмногу. Истражувањето, чии резултати беа објавени и на Светскиот економски форум (СЕФ), опфатило 19.000 возрасни лица од 28 земји. Како што се очекуваше, пандемијата на коронавирус е најголемата грижа. Следуваат невработеноста,...

Зошто некои луѓе зборуваат во сон и дали треба да бидете загрижени ?

Зборувањето во сон може да биде многу смешно, забавно, но и засрамувачко. Некои луѓе мрморат глупости, честопати пцујат, а има и такви кои зборуваат многу јасно. Според истражувањата, дури 60 проценти од луѓето го имаат ова искуство, и секој втор...

ЕМА пpeдyпpeдyвa: Cojoт „Мy“ e пpичинa зa зaгpижeнocт

Европската агенција за лекови (ЕМА) соопшти дека варијантата на коронавирусот позната како „Му“ може да биде причина за загриженост, иако сe уште нема докази дека ќе го надмине во моментот доминантниот сој Делта. „Му“, кој првпат беше идентификуван во Колумбија...

Имa ли oвa кpaј..: Екcпepтитe зaгpижeни – „Лaмбдa“, нoв вид нa кopoнaвиpyc кoj ce шиpи низ Лaтинcкa Амepикa

Додека научниците во Германија предупредуваат на опасноста од „делта“ или т.н индиски сој на коронавирус, во светот веќе се шири нова варијанта на коронавирусот. Научниците сега треба да истражуваат колку е опасен вирусот „ламбда“ што брзо се шири, особено во...

Вулин: Пocтojaт пpичини зa зaгpижeнocт зa бeзбeднocтa нa пpeтceдaтeлoт Вучиќ

Постојат причини за загриженост и зголемена будност кога станува збор за безбедноста на претседателот Александар Вучиќ, изјави српскиот министер за внатрешни работи, Александар Вулин. Како што јави дописникот на МИА од Белград, Вулин на ТВ „Пинк“ кажа дека има индиции...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Bet with Confidence at 82lottery Experience the Thrill of Online Betting

Are you tired of traditional lottery games that offer limited options and low chances of winning? Look no further,...
- Advertisement -spot_img