ИЗБОРИ

Пендаровски: Ако има 61 глас, ќе се оди на избори

Претседателот на државата Стево Пендаровски смета дека многу тешко ќе се дојде до 61 глас во Парламентот за тој да се самораспушти и да се оди на предвремени избори. Коментирајќи го барањето на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за предвремени...

(Видео) Следете во живо: Избор на претседател на СДСМ

Денес во СДСМ се одржа избор на претседател на партијата. Во трка беа тројца кандидати Јован Деспотовски, Димитар Ковачевски и Фросина Ременски, за кои се гласаше на непосредни избори.

ДУИ одлучува: Од ДУИ зависи дали ќе има предвремени избори

ВМРО-ДПМНЕ бара избори, на Левица и одговара да има, а доколку ДУИ одлучи да има, тогаш предвремени парламентарни избори ќе се случат, вели аналитичарот Газменд Ајдини додавајќи дека математиката е проста и јасна. Според бројот на пратеници, ДУИ е...

Макрон ја вовлекува Европа во неговата предизборна кампања

Францускиот претседател Емануел Макрон ја вели дека претстојното француско претседателството со ЕУ нема да биде засенето од француските претседателски избори, додавајќи дека неговата држава ќе ги застапува интересите на европскиот блок во целина, но всушност, тој би можел да...

„Исламот е опасност за Франција“ – Подем на конзервативизмот и десницата

Франција можеби е земја на дарежливи политики за социјална благосостојба и силна заштита на трудот, но секој кој што ги следи раните фази на претседателската кампања би помислил дека земјата е прилично десничарска. Кандидатите кои се кандидираат за претседател кои...

Анкета: Трамп би го победил Бајден доколку денеска имаше избори

Доналд Трамп има огромна предност пред сите други републикански претенденти, односно за поранешниот американски претседател би гласале вкупно 67 отсто од републиканските гласачи, објави „The Hill“, повикувајќи се на истражување на агенцијата од Харвард CAPS-Harris Poll. На второ место е...

Уште еден член на СДСМ поднесе кандидатура за лидер

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија денеска информира дека до Централната изборна комисија, кандидатура за претседател на партијата поднел и Властимир Алексовски. Властимир Алексовски е член и активист на СДСМ од општинската организација на партијата од Куманово. По анализирање на поднесената документација...

Ќе продолжи ли политичката kpиза во Бугарија?: Нема јасен победник на парламентарнте избори, Радев води на претседтелските

И на третите парламентарни избори во Бугарија годинава нема да има јасен победник, покажуваат излезните анкети објавени веднаш по затворањето на гласачките места. Три анкети и даваат симболична предност на партијата на поранешниот премиер Бојко Борисов Граѓаните за европски развој...

„SafeJournalists“: Jaвнa ocyдa зa пoпpeчyвaњe нa paбoтата нa нoвинapитe зa вpeме нa избopитe

Мрежата „SafeJournalists“, која застапува повеќе од 8.200 медиумски професионалци во Западен Балкан, се придружува на напорите на својата членка ЗНМ во подигање на свеста за проблемот со повреда на правата на новинарите особено во периоди на избори, додека правото...

И денеска прoдoлжуваат интeнзивнитe срeдби и митинзи на кaндидaтите за локaлните избoри

И денеска продолжуваат интензивните партиски и активности на независните кандидати за градоначалници и советници. Најавени повеќе митинзи и средби на кои граѓаните во 80-те општини и Градот Скопје ќе можат да ги слушнат понудите на партиските и независните кандидати. Коалицијата...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Boosting Your Deposit Limits on Go88 A Comprehensive Guide

If you're an avid online gambler, you've probably come across the popular online casino platform Go88. It offers a...
- Advertisement -spot_img