August 19, 2022, 12:45 am

истражување

Истражување: За 58,4 проценти од младите, невработеноста во државата е клучен проблем

За 58,4 проценти од младите, невработеноста во државата е клучниот проблем со кој се соочуваат.  Младите не се задоволни од квалитетот на постоечките мерки и политики за младите луѓе, а во однос на стандардот за живеење, го делат мислењето дека...

Истражување: Омикрон е помалку ефикасен во нападот на белите дробови од претходните соеви

Видот на омикрон на коронавирус е помалку ефикасен во нападот на белите дробови од претходните варијанти на ковид, според една британска студија. Студијата на Институтот за терапевтска имунологија и заразни болести во Кембриџ заклучи дека протеинските мутации, кои му овозможуваат...

ПРВО ГОЛЕМО ИСТРАЖУВАЊЕ ЗА ЕФИКАСНОСТА НА ВАКЦИНИТЕ ПРОТИВ КОВИД-19 ВО МАКЕДОНИЈА

Министерството за здравство ја објави првата голема анализа за процена на ефективност на КОВИД-19 вакцините за спречување на тешка форма на болеста, хоспитализација и смрт на македонската популација. Во првична сеопфатна анализа на ефективноста на КОВИД-19 вакцините во спречување хоспитализација...

Зошто е можно да немате Ковид-19, а сте биле опкружени со заразени луѓе?

Научниците веруваат дека го нашле одговорот на енигмата - зошто некои луѓе се негативни на коронавирусот иако се опкружени со заразени луѓе. Имено, има луѓе кои се инфицираат со вирусот, но Т-клетките на имунолошкиот систем го дезинтегрираат во најраната фаза...

Истpaжyвaње: Луѓe со одpeдeни гeни peчиcи не ce зapaзyвaaт co кopoнaвиpyc

Луѓето со одредени гени и карактеристики на крвната слика речиси не се заразуваат со коронавирус, открија руски научници во посебна студија. Водач на студијата е директорот на Истражувачкиот институт за епидемиологија и микробиологија Пастер во Русија, Арег Тотолијан, кој...

Koлку тpaе имyнитeтoт пo пpeлeжaн кopoнaвиpyc?

Лицата кои прележале коронавирус имаат пократкотраен имунитет споредено со вакцинираните, па поради тоа, постои шанса да се заразат повторно. Има доста случаи на второ и трето заразување, што значи дека овој имунитет не е траен. Ниту имунитетот од вакцина...

Сè штo тpeбa дa знaeтe зa кopoнaвиpycoт вo мoмeнтoв

Еве што треба да знаете за коронавирусот во моментов: Индија препорачува домашна вакцина за деца на возраст од 2 и повеќе години Индија во вторникот препорача итна употреба на Ковид-19 на Bharat Biotech кај деца под 12-годишна возраст, што го прави...

Истражување: Дoдeкa Цapoвска нacилнo ги oтфpлa yчeбницитe, cвeтcкитe иcтpaжyвaњa ja дeмaнтиpaaт – oвa ce нeгaтивнитe влиjaниja нa дигитaлизaциjaтa

Македонската јавност беше згрозена кога само пред неколку дена, министерката за образование Мила Царовска во скандалозна изјава за медиуми кажа дека секој родител кој што му дава печатен учебник на своето дете му прави штета. Таа исто така посочи...

Иcтpaжyвaње: Bakцинитe пpoтив Koвид-19 кaj лyѓe co ocлaбeн имyнитeт ce пoнeeфикacни, пoкaжaa тpи cтyдии вo Италија

Вакцините против ковид-19 се помалку ефикасни кај луѓе со компромитиран имунолошки систем, покажаа три студии во Италија. Нивните резултати покажуваат дека во просек околу 30 проценти од луѓето со ослабен имунолошки систем не развиваат имунитет кон вирусот по вакцинацијата. Останатите...

Интересно истражување покажува што ги загрижува најмногу луѓето низ светот

Анкетната агенција Ипсос спроведе анкета, прашувајќи ги луѓето што ги загрижува најмногу. Истражувањето, чии резултати беа објавени и на Светскиот економски форум (СЕФ), опфатило 19.000 возрасни лица од 28 земји. Како што се очекуваше, пандемијата на коронавирус е најголемата грижа. Следуваат невработеноста,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img