италија

Наставничка од Италија уапсена поради cekc со мaлолетници, ги носела во мотели и ги снимала

Италијанската полиција уапсила 45-годишна наставничка во основно училиште поради малолетничка порнографија и сексуална експлоатација на малолетници, пренесе агенцијата „Анса“. Наставничката од провинцијата Бари намамувала малолетници преку социјалните мрежи, каде што работела под псевдонимот „тетка Мартина“. Полицијата започнала истрага по пријави од...

(Видео) Трагедија: Македонец го загуби животот во северна Италија откако порта тешка неколку тони го згмечи додека работел…

Иселеник од Македонија загина во несреќа при работа, во саботата во провинцијата Пјаченца во Северна Италија. Трагедијата длабоко го потресе селото Сончино каде што во раните попладневни часови животот го загуби Златко Георгиев (52) авто-превозник, згмечен од портата на фармата...

Двајца македонски државјани уапсени во Италија за шверц на дрога – еве што заплени полицијата

Италијанската полиција уапсила двајца македонски државјани, едниот од нив без дозвола за престој во оваа земја, за недозволена трговија со наркотични средства. Повикувајќи се на италијанската полиција, Топ чанел пренесува дека од запленетите 680 килограми хашиш и марихуана, дури 600...

100 милиони дози вакцини против Ковид-19 досега се дадени во Италија

Италијанската Влада најави нови успеси во кампањата за вакцинација на населението против Ковид-19, откако бројот на инјектирани дози вакцини вчера надмина 100 милиони. Генералот Франческо Паоло Фиглиуоло, задолжен за дистрибуција на вакцината, постигнувањето го оцени како „одличен резултат”. Според пресметките на...

Најмоќниот човек во Европа: Марио Драги

Италијанците не се навикнати нивните премиери да се задржат на позицијата подолго време, но многумина се надеваат дека Марио Драги ќе се покаже како исклучок. Тоа е затоа што поранешниот шеф на Европската централна банка ѝ донесе стабилна рака...

Италија блокира нов обид на кинеска компанија за преземање стратешка компанија

Италијанскиот премиер Марио Драги стави вето на трето преземање стратешката компанија од Кина откако неговата влада ја презеде функцијата во февруари, покажа официјалната жалба на групата од Хонг Конг. Кинеската компанија Zhejiang Jingsheng Mechanical соопшти дека Рим го блокирал нејзиниот...

(Видео) Ново невреме ја погоди Сицилија – едно лице го загуби животот…

Вител од ветер рано утринава усмрти маж на југот на Сицилија и оштети бројни имоти, додека обилните дождови ги поплавија улиците и ги принудија властите да ги затворат училиштата, пишуваат медиумите во таа земја. Ова е втор пат за само...

Вaжнo: Данска и Италија со нoви Koвид-19 прoтoкoли зa влeз нa дpжaвjaнитe на Македонија

Данска ги олесни КОВИД правилата за влез на државјаните на Македонија. Со најновата одлука на данските авторитети, нашите државјани ќе можат да влезат во Данска, без ограничувања или валидни причини но, потребно е да приложат валиден ЕУ дигитален сертификат кој...

(Видео) Cтpaшнa бypа вo Итaлијa – пoплaвитe oднecoa нajмaлкy eдeн живoт

Силна бура пустоши во јужна Италија втор ден по ред и однесе најмалку еден живот, поплавувајќи патишта, полиња и предизвикувајќи лизгање на земјиштето, соопшти полицијата. Телото на 67-годишно лице е пронајдено во грмушка, далеку од местото каде што последен пат...

Рим нема да биде домаќин на Евровизија 2022 – еве каде ќе се одржи

Европската радио-телевизиска унија потврди дека 66-то издание на изборот за песна на Евровизија ќе се одржи во салата Пала Алпитур во Торино. Официјалната страница на Евровизија на Инстаграм објави дека натпреварот ќе се одржи од 10 до 14 мај 2022...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img