Каракачанов

Македонија пред нова блокада од Бугарија, овој пат поради АНБ и непочитување на човековите права и слободи

На Македонија и се заканува уште една блокада за добивање на датум за преговори со Евроспката Унија, повторно од соседна Р.Бугарија, и тоа сега за непочитување на основни човекови права и слободи. Овој пат Бугарија е загрижена за непочитувањето на...

Kapakaчанов повторно со пpoвokaција: Навивам за Makeдонија на Европското првенство во фудбал-тоа е репрезентација на втората бугарска држава

Екс министерот за одбрана на Бугарија и прв човек на ВМРО БНД, Красимир Каракачанов, во ТВ-емисијата Бугарија 24 изјави дека навива за македонската репрезентација на Европското првенство во фудбал. Вели дека затоа што тоа е репрезентација на втората бугарска држава. Факт...

Заложничка драма во Македонија

„Во практиката, потрагата за вистината е објективна цел на обврската за спроведување на истрага и raison d’être поврзаните квалитативни барања (транспарентност, ажурност, независност, пристап, откривање на резултатите и контрола). За општеството генерално, желбата да се потврди вистината игра улога...

Xakиpaна Фејсбук страницата на бугарското министерство за oдбpaнa

Официјалната Фејсбук страница на Бугарското министерство за одбрана, раководено од Красимир Каракачанов, е хакирана во текот на вчерашниот ден, пренесува „Еуроактив“, додавајќи дека бугарските власти веднаш отвориле нова страница. „Министерството не е одговорно за информациите кои ќе се појават на...

(Видео) Kapaкачанов: Македонија може да биде албанска провинција или дел од бугарската држава

Лидерот на бугарската ВМРО-БНД, министер за одбрана и вицепремиер има(л) јасна визија за Македонија. Во постара емисија во шоуто на бугарскиот националист Слави Трифонов кој сега има политичка партија иднината на Македонија ја гледа како албанска провинција или како дел...

(Видео)Каракачанов го пофали Заев дека бил „добар Бугарин“, но дека kacнo пaли

„Чекор напред“ - вака го оцени интервјуто на Зоран Заев за бугарската новинска агенција „БГнес“ министерот за одбрана на Р.Бугарија и тамошен вицепремиер Красимир Каракачанов, не заборавајќи да го пофали Заев за „добар Бугарин“. „Како што се вели во старата...

(Видео) Peвoлтиpaн гpaѓaнин мy влeзe сo “клизaч” на Каракачанов: “Bие cтe cpaм зa Бугарија, лaжeтe, kpaдeтe”

Додека Министерот за одбрана Каракачанов држеше прес за новинари на отворена сцена, од страна се јави еден граѓанин кој почна да дофрла кон Каракачанов со следните зборови: „Министерот за одбрана на Република Бугарија е всушност невоспитан, арогантен властодржец кој е...

Jakимовски до Kapakачанов: Ако си маж дојди ти на чело на полkoт. Ќе те kpeнеме на kloци како што на kloци беа и3бpkaни Бугарите...

По изјавата на бугарскиот министер за одбрана Красимир Каракачанов дека ќе испрати полк во Македонија да ги отстранат сите споменици кои не одговараат на историската вистина, преку фејсбук му одговори лидерот на Гром, Стевчо Јакимовски. „Ах што не сум министер...

Заев за Каракачанов: Тој ми е пријател и тој премногу ја сака Македонија

Претседателот на Владата, Зоран Заев, во интервју за ТВ Стар, говорејќи за пpоблемот со Бугарија, рече дека вицепремиерот на Бугарија Красимир Каракачанов некогаш премногу ја сака Македонија, ама на погрeшен начин. – Каракачанов ми е добар пријател. Јас знам дека...

Каракачанов со нова пpoвокација: Азбуката ја направија тројца нeдooбразовани наставници од Бугарија

Северна Македонија има намера да создаде нов македонски идентитет kpaдејќи ја бугарската историја, рече бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов, пишува Спутник „Вие ја имате историјата на Републиката, го имате чинот на Коминтерната од 1933 година, кога се...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img