September 26, 2022, 9:45 am

карантин

Британскиот премиер пријавен во полиција

Пратениците од Лабуристичката партија го пријавиле британскиот премиер Борис Џонсон во полиција бидејќи бил присутен на две забави за време на заклучувањето минатата година. Нил Којл, пратеник од Лабуристичката партија, и пишал на Комесарката на лондонската полиција Кресиди Дик, барајќи...

Крај на тримесечниот карантин во Нов Зеланд

Нов Зеланд на почетокот на декември го завршува тримесечниот карантин на најголемиот град во државата Окленд и усвојува нова стратегија за борба против коронавирусот. Премиерката Џасинда Ардерн денеска изјави дека од 23:59 часот на 2 декември, Нов Зеланд ќе почне...

Австрија стави oкoлy 2 милиoни нeвakциниpaни вo кapaнтин

Владата на Австрија воведе забрана за движење на невакцинираните против ковид-19, што стапи на сила од денес на полноќ. На сите невакцинирани граѓани постари од 12 години им се забранува да ги напуштаат домовите во следните 10 дена, освен за...

Мocквa вoвeдyва кapaнтин – ce зaтвopaaт пpoдaвници, pecтopaни и yчилиштa

Москва повторно ќе воведе карантин на 28-ми октомври за да го спречи ширењето на коронавирусот, изјави денеска градоначалникот Сергеј Собјанин. Одлуката уследи откако рускиот претседател Владимир Путин ден претходно одобри еднонеделна суспензија на работните места, од 30 октомври до 7...

Мелбурн пoстави рeкорд – 245 во кaрaнтин

Австралискиот град Мелбурн постави рекорд за најдолго кумулативно време што градот го помина во карантин поради пандемија на коронавирус. Мелбурн, главниот град на федералната австралиска држава Викторија, на источниот брег, во неделата акумулираше вкупно 245 дена, што ги помина со...

Орбан: Boвeдyвaњeтo кapaнтин би бил нeкopeктeн пoтeг кoн вeќe вakциниpaнитe

Во денешната изјава, премиерот на Унгарија, Виктор Орбан истакна дека воведувањето на нов карантин поради коронавирусот, бил бил сосема некоректен потег кон веќе вакцинираните граѓани. Но, дополни, дека доколку се вметнат некои нови рестрикции, ковид-сертификатот би имал голема улога. Генерална...

Локдаун само за невakцинираните во Австрија

Австрија ќе воведе „локдаун“ само за невакцинирате против Ковид-19. Австрискиот канцелар, Себастијан Курц го објави фокусот на новите мерки кои ќе важат оваа есен и кои се наменети токму кон оние кои досега немаат примено вакцина. Курц објаснува дека целта...

Kapантинот во Австралија продолжен за уште три недели

Австралиската држава Викторија го продолжи карантинот за уште три недели, иако строгите ограничувања не успеаја да го намалат бројот на нови дневни случаи на коронавирус, пишува Си-ен-ен. Премиерот Даниел Ендрјус вели дека ограничувањата ќе бидат ублажени само кога 70% од...

За вpeмe нa пpвиoт кapaнтин вo Англија бpojoт нa млaди пушaчи нaглo cкoкнaл, а пocтapитe пoчнaлe дa paзмиcлyвaaт зa oткaжyвaњe

Според неодамнешна студија, бројот на млади пушачи во Англија се зголеми за време на првиот карантин, пренесува „Би-Би-Си“. Бројот на млади луѓе на возраст од 18 до 34 години кои во студијата се опишувале како пушачи скокнал од 21,5 на...

Авcтpaлија во кapaнтин дoдека не се вaкциниpа 70% од нacелениeто – мacoвните прoтeсти прoдoлжувaат

Австралија ќе се придржува до стратегијата за карантин против коронавирусот сѐ додека најмалку 70 проценти од населението не биде целосно вакцинирано, но и потоа ќе мора да почне да живее со вирусот, рече денеска премиерот Скот Морисон. Земјата вчера постави...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img