ковид-19

(Фото) Еве како изгледа омикрон сојот виден под микроскоп

Научниците од центарот за вирологија и биотехнологија „Вектор“ успеале да изолираат вирусни честички од омикрон сојот на коронавирусот, па светот сега има можност од прва рака да види како изгледа… Македонија засега нема заразен од овој нов смртоносен сој.

Бил Гејтс: Влегуваме во можеби најлошиот дел од пандемијата

Омикрон варијантата на коронавирус ќе нè погоди сите, предупреди американскиот бизнисмен и еден од основачите на „Мајкрософт“, Бил Гејтс. Гејтс на „Твитер“ истакна дека ги откажал повеќето планови за празниците. „Токму кога се чинеше дека животот се врати во нормала, можеме...

Израел е првата земја во светот што ја воведува четвртата доза од вакцината

Израелскиот премиер Нафтали Бенет даде инструкции да почнат подготовките за давање четврта доза вакцина против коронавирус за одредени групи од населението. Панел здравствени експерти препорачаа четврта доза вакцина за постарите од 60 години, ризичните групи и медицинскиот персонал. Со тоа...

„АстраЗенека“ планира да произведе вакцина за сојот омикрон

Фармацевтската компанија „Астразенека“ во средата објави дека соработува со Универзитетот Оксфорд на производство на вакцина за сојот на коронавирус омикрон. „Заедно со Универзитетот во Оксфорд, презедовме прелиминарни чекори во производството на вакцини за сојот омикрон, доколку е потребно“, рече портпаролот...

СЗО предупредува за „нова бура“ низ Европа поради омикрон

Светската здравствена организација предупреди дека „се подготвува уште една бура“, опишувајќи го драматичното ширење на сојот Омикрон низ Европа, јави ДПА. – Откако беше идентификуван пред помалку од четири недели, сојот на коронавирусот беше откриен во најмалку 38 од 53...

Бил Гејтс го откажа годишниот одмор: Влегуваме во најтешкиот период на пaндемијата

Бил Гејтс ќе откаже поголем дел од своите планови за одмор поради ширењето на омикронот. „Токму кога се чинеше дека животот се врати во нормала, можеме да влеземе во најлошиот дел од пандемијата“, напиша Гејтс на Твитер. Но, тој рече дека...

Потврден првиот cмpтeн случај кај пациент зapaзен со омикрон вакциниран со две дози од вакцината во Израел

Во Израел е потврдена првата смрт кај пациент заразен со сој омикрон на коронавирус, објавија израелските медиуми. Во извештаите се наведува дека првата жртва на омикронската варијанта е маж во осмата деценија со историја на болеста, а починал вчера во...

Бесплатни домашни ковид тестови за празниците во Грција за сите граѓани

Препораката за воведување задолжителен рапид тест за влез во затворените простори за забава во Грција, кои работат само со вакцинирани, ја отфрлил грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис и најави по два бесплатни селф тестови, односно тестови за домашна употреба за...

Важна вест за сите Македонци кои сакаат да патуваат во овие земји – еве што треба да знаете

Република Македонија не се смета повеќе за Ковид “ризична област” во Сојузна Република Германија. Со најновата одлука на германските власти, им се дозволува неограничен влез во Германија на сите државјани на Македонија. Сепак, сите лица над 12 години, кои...

Минатата недела за 8,0 отсто помалку заразени од Ковид-19

Намалување од осум отсто на бројот на новозаразени од Ковид-19 минатата седмица во споредба со претходната, бележи Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) во неделниот извештај за состојбата со коронавирусот во земјава. Од 13 до 19 декември од Ковид-19 заболеле 1.922...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img