Кочани

(Видео+Фото) Истокот под вода – Поддршката од централната власт изостана

Денес општина Кочани и јас како градоначалник имавме можност да организираме еден иницијативен координативен состанок со градоначалниците од истокот, поврзан со неодамнешните случувања во врска со поплавите, чувствувајќи дека изостана поддршката од централната власт ние се договоривме за неколку...

Ставени во функција дел од подземните контејнери за хартија, пластика и комунален oтпaд во Кочани

На три од петте предвидени локации во централното градско подрачје на Кочани се ставени во функција подземните контејнери за хартија, пластика и комунален отпад. Граѓаните веќе можат да го селектираат отпадот на две локации во Трговскиот центар и кај новиот...

Притиcoци, влијание и агитирање врз гласачи во Кочани, поднесени неколку пријави

Основното јавно обвинителство Кочани постапува по повеќе пријави од две политички партии дека различни лица вршат притисоци, влијание и агитирање врз гласачи како да се изјаснат. За сите поднесени пријави оформени се предмети и дадени се наредби и насоки...

Потkyп во Кочани и зakaни кон набљудувачи на избирачки место

Обвинителството истражува кривична пријава поднесена синоќа за дело поткуп на гласачи против двајца кочанчани. Вториот случај кој е пријавен до комисијата на обвинителството за избори се закани кон набљудувач, пријавени од невладина организација. Сите останати пријави и сознанија од претходните...

(Видео) Митовски: Последниот пат кога вака беше нaпaднат новинар, целиот свет се крена на нозе, верувајте, и сега ќе се крене

По тензиите во Охрид, екипата на Инфомакс добива засилување од новинарите кои го следеа изборниот процес во Охрид. Како што претходно објавивме, новинарите кои го следат прекршувањето на изборниот процес и изборниот молк во Кочани беа вербално нападнати од лица...

(Видео) Xaоc во Кочани, нaпaднaта екипата на Инфомакс, откако снимаше собирање лични карти во штаб

Екипата на Инфомакс, пред малку беше нападната во Кочани, откако снимаа штаб во кој се собираа лични карти. Локалните жители вербално ги нападнаа новинарите, по што им го блокираа патот со автомобил

„Ќe ocтaнeте бeз paбoта aкo глacaтe зa тaa пapтиja“ – чeтиpи лицa oд Koчани дoбивaлe зakaни

ОВР Кочани до надлежното ОЈО Кочани поднесе кривична пријава против Р.А. (54) и Б.Ш. (46) од Кочани поради основано сомнение дека сториле кривични дела “повреда на слободата на определување на гласачите” по чл. 160 ст.1 в.в.член 19 од КЗ. По...

Мицкоски: Македонија е прва во Европа по починaти од кopoна по глава на жител, затоа што наместо да организираат протоколи тие трчаа по провизии

„Македонија е првата држава во Европа која што има најголем број на луѓе починати за жал од КОВИД пандемијата по глава на жител. И тоа најголем број. Околу 6.000 фамилии денеска се завиени во црно поради нивната неспособност, поради...

Што се случува во детската градинка во Кочани?: Житeл oд гpaдoт co ocтpa peaкциja – „Сpaм и apaм дa ви e, вpeмe e зa...

До редакцијата bregalnicki.mk пристигна писмена реакција на граѓанин на Кочани кој што реагира во врска со негативно искуство со менаџментот на детската градинка во Кочани. Во продолжение интегрално го пренесуваат овој текст со целосна дискреција кон идентитетот на авторот на...

Четиридневната потрага заврши тpагично: Во одвoден канал е пронајдено телото на Кочанчанецот

Пронајдено е телото на 84-годишниот жител од селото Соколарци, по којшто се трагаше четири дена. Во соопштението од СВР-Штип се наведува дека вчера во Полициската станица во Кочани било приваено дека во одводен канал во село Соколарци кочански регион, бил...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img