October 1, 2022, 8:40 am

криптовалута

Кина ги забpaни криптовалутитe и пpeдизвика пaд на вредноста на битkoинот

Кинеската Централна банка ги прогласи сите трансакции со криптовалути за нелегални и ќе бидат забранети. Со тоа тие испраќаат досега најсилен сигнал за својата решеност да ја урнат индустријата. „Сите криптовалути, вклучително и биткоин и етер – двата најголеми –...

Украл криптовалута со вредност од 600 милиони долари – компанијата што ја ограбил му понудила работа и парична награда

Во драматичен дигитален пресврт на настаните, на хакер кој искористи недостаток за да украде криптовалута во вредност од 600 милиони долари од веб-страница за тргување, му била понудена работа како главен советник за безбедност во компанијата што ја ограбил. Дури...

Кој ја контролира цената на биткоинот и како?

Сигурно на помисливте на Илон Маск, но би се осмелил да кажам дека тој е само обичен Twitter кловн во светот на криптовалутите, иако неговите компании Tesla и SpaceX инвестираа околу 1,5 милијарди долари во нив. Имено, со своите...

Биткoинoт пpoдoлжyвa дa pacтe – пoвтopнo ja нaдминa гpaницaтa oд 40 илjaди дoлapи

Најпознатата криптовалута во светот – биткоин, забележа раст од скоро 2 проценти во последните 24 часа, па цената на дигиталната валута повторно ја надмина границата од 40.000 долари. Пазарната капитализација на биткоинот се искачи на 752 милијарди долари. Етереум, втората најпопуларна...

Згoлeмeнa вpeднocтa нa биткoинoт пo нeгoвaтa лeгaлизaциja вo Ел Салвадор

Вредноста на биткоинот се зголеми денеска за 13 отсто откако Ел Салвадор усвои закон со кој оваа дигитална валута стана законско средство за плаќање во таа држава. Најстарата светска криптовалута се зголеми денеска изутрина за над 13 отсто, достигнувајќи вредност...

Јa coздaл кpиптoвaлyтaтa нa caмo 19 години: Твopeцoт нa Етepиyм, 27-гoдишниoт Виталик Бутерин, ceгa e милиjapдep

Виталик Бутерин, 27-годишен руско-канадски програмер, го создаде етериум во 2013 година кога имал 19 години. Крипто валутата беше промовирана во 2015 година, а сега Бутерин држи околу 333.500 етери во својот јавен паричник. Помножете го тоа со рекордно високатавредност...

Ни тpaгa, ни глac: Eднa дeцeниja oд иcчeзнyвaњeтo нa чoвeкoт штo гo coздaдe биткoин

Тајна спакувана во загатка, обвиткана во превез на мистерија. Дури и по десет години од исчезнувањето на лицето кое го користеше псевдонимот Сатоши Накамото (годишнината беше одбележана пред неколку дена), не е познато кој е вистинскиот креатор на биткоинот. Во...

Блyмбepг пpeдвидyвa: Биткoин мoжe дa дocтигнe 400 илjaди дoлapи oвaa гoдинa

Според аналитичарите на Блумберг, цената на биткоин може да се искачи на дури 400.000 долари оваа година. Предвидувањата се засноваат на перформансите на биткоинот во 2017 и 2013 година.  „Нашата анализа се заснова на слична основа како приближно 55x добивка...

Биткоин пoвтopнo cкoкнa oткaкo „Виза“ зaпoчнa пилoт пpoгpaмa зa плaќaњa вo кpиптoвaлyти

Вчера, компанијата Виза започна пилот програма за плаќања во криптовалути, со акцент на крипто доларот, односно на алтернативната валута USDC. Сите дигитални пари се развиваат од ден на ден, и поради оваа вест, биткоинот повторно го надмина прагот од 58.000...

Дали oвa ќe бидe нajycпeшниoт мeceц зa Биткоин?

Најпопуларната криптовалута во светот, Биткоин, постави нов рекорд минатата ноќ кога вредноста на дигиталната монета беше околу 61.500 долари околу 21,30 часот по наше време. Во моментов паричката се тргува за околу 60.331 долари, според „Коиндеск“. Во изминатите 24 часа,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img