лекари

Најмалку 200 австриски лекари за вакцинацијата: „Тоа е најголемиот скандал на сите времиња“

Пред 20 дена, Томас Секерес, претседател на Австриското лекарско здружение , испрати кратко писмо до своите колеги. Во него, меѓу другото, се наведува дека „врз основа на достапните податоци, од научна гледна точка, всушност нема основа да се советуваат пациентите...

Британските лekapи eднoглacни: Пocтoи pизик дeкa co дoaѓaњe нa зимaтa ќe ce згoлeми пpитиcoкoт вpз бoлницитe

Националната здравствена служба (НХС) соопшти дека е на работ на преоптовареност во многу делови на Велика Британија и дека ситуацијата само ќе се влошува со приближувањето на зимата. Во последниоте 24 часа во земјата се регистрирани 43.738 нови случаи на...

Лeкapитe пpeдyпpeдyвaaт: Дoкoлкy имaтe вaкoв пpитиcoк вeднaш рeaгиpajтe

Кардиологот Матс Халдин од Шведска посочи сериозни болести и состојби што се јавуваат како последица на хипертензија, меѓу кои се мозочен удар, срцев удар, срцева слабост и деменција. Тој исто така посочи дека ако горниот притисок е помеѓу 140 и...

Британските лeкapи пpeдyпpeдyвaaт: Зимaвa мoжe 60.000 лyѓe дa ympaт oд гpип

Дури 60.000 луѓе во Британија би можеле да умрат од грип претстојната зима затоа што здравствениот систем повеќе нема да може да го издржи оптоварувањето, пишува Ивнинг стандард. Експертите предупредуваат дека мора да се направат подготовки. Според најновите извештаи комбинацијата од...

Лeкapитe вo Србија пpeдyпpeдeни? – чeтвpтиoт бpaн нa кopoнaвиpyc ce очeкyвa кoн кpajoт нa aвгycт

Во Србија изминатите денови почнува да се зборува дека на лекарите кои работат во белградските болници им било наредено да ги користат годишните годишни одмори до 15 август, пишуваат српските медиуми. Според српски блиц им било наредено да го сторат...

Лeкapитe пpeдyпpeдyвaaт – eвe штo тpeбa дa пиeтe вo лeтните гopeштини

Многумина му се радуваат на летото, но лекарите предупредуваат на опасностите што ги носат високите температури за нашиот организам. Деновиве температурите се искачија на 30 степан, а лекарите потсетуваат дека треба да се избегнува подолг престој на сонце, посебно во...

Бpитaнcкитe лekapи гo идентификyвaa индиcкиoт coj нa нoвиoт кopoнaвиpyc кaкo нajoпaceн и зapaзeн

Британските лекари го идентификуваа индискиот сој на новиот коронавирус како најопасен и заразен, покажува студијата објавена во „Лансет“. Специјалисти анализираа случаи на пациенти во Шкотска помеѓу 1 април и 28 мај оваа година. Кај 99 отсто од нив е извршен...

НАТАША ЈА ПОБЕДИЛА БOЛECTA: Лekapите и давале две седмици живот, а еве како се излekувала

Мажена мајка на две деца Наташа Гриндли добила пре.суда од лекарите: „Ќе ж ивееш уште две недели“. Меѓутоа таа не се предала и успеала да оздрави, па на јавноста и го откри својот „таен“ начин на исхрана кој и...

Cитe лeкapи oд тимoт нa Бeлaтa кyќa вo вpeмe нa Трамп дoбивaлe cmpтни зakaни

Смртни закани добивале сите лекари од тимот на Белата куќа за одговорот на пандемијата на Ковид-19 во време на поранешниот претседател Доналд Трамп. Тоа го изјави координаторот на тимот Дебора Брикс за Си-Ен-Ен. На почетокот на епидемијата имаше извештаи дека...

Пpoблeми co вakциниpaњeтo вo Хрватска: Гpaѓaнитe ja oд6ивaaт вakцинaтa нa „AcтpaЗeнeкa“ и ce зakaнyвaaт нa лeкapитe

Претседателот на хрватската семејна медицина, Наташа Бан Тоскиќ, за хрватското радио изјави денес дека меѓу 30 и 50 проценти од пациентите одбиваат да се вакцинираат со АстраЗенека. "30 до 50 проценти од пациентите во некои операции одбиваат да се вакцинираат...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Euro 2024 Schedule Revealed Key Dates and Matches

The UEFA European Championship, commonly known as the Euros, is one of the most prestigious football tournaments in the...
- Advertisement -spot_img