October 1, 2022, 9:50 am

министер

„Народ му дава шут-карта како најкорумпиран градоначалник во историјата на главниот град, а они со зорле го местат за нов министер за транспорт.“ –...

Димитар Апасиев, предводникот на „Левица“, смета дека политички не е правилно поранешниот градоначалник на Скопје, Петре Шилегов, да биде нов министер за транспорт и врски во ситуација кога ги загубил локалните избори. „Народ му дава шут-карта како најкорумпиран градоначалник во...

Толку од Венко Филипче – Стоматолог е новиот министер за здравство сред светска пандемија

Најголемо внимание од предложените функционерски имиња од Алтернатива предизвикаа Беким Сали и Орхан Муртезани, кои во наредниот период ќе бидат на чело на Министерството за здравство и на МЕПСО. Интересот на јавноста за двајцата функционери на Алтернатива е голем,...

Николоски: Косовскиот заменик министер треба да одговори зошто не ги испорачуваат ocyдените од „Moнструм“ и „Диво насеље“

Клучното прашање кое треба да му се постави на заменикот министер за правда од Косово, е зошто не ги испорачуваат лицата кои се дел од два судски процеси и се правосилно осудени во Македонија, изјави потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар...

Министер си поднесе оставка поради сообраќајна несреќа со една жртвa

Португалскиот Министер за внатрешни работи, Едуардо Кабрита, поднесе оставка во петокот, откако неговиот возач беше обвинет за „убиство од небрежност“ поради смртта на работник на автопат, кој го удри неговата влада БМВ во јуни, додека министерот се враќаше од...

Павловска-Данева: Инспекциски надзор не се нарачува од министер на прес конференција, туку за негово иницирање има зaконски точно утврдена процедура

Професорката Ана Павловска Данева на социјалните мрежи ја коментираше постапката за инспекциски надзор. Инспекциски надзор: 1. не се нарачува од министер на прес конференција туку за негово иницирање има законски точно утврдена процедура; 2. не се спроведува пост фестум, два дена после...

Пoрaнeшен авгaнистaнски миниcтер сегa дoставувa хрaна со вeлoсипeд во Гeрманиjа

До пред неколку години тој беше министер во Авганистан, но поднесе оставка поради корупцијата. Сега Сајед Садат заработува за живот во Германија како доставувач на храна со велосипед. Шест часа дневно во текот на неделата и од пладне до десет...

(Фото) Дали наскоро ќе ја видиме во воена униформа? – Милица Тодоровиќ во друштво на српски министер

Фолк пејачката Милица Тодоровиќ се најде во друштво на вицепремиерот на Република Србија и министер за одбрана – Небојша Стефановиќ. Имено, министерот на својот Инстаграм профил објави фотографија со Милица и напиша: „Денес, нашата Милица Тодоровиќ се погрижи за фантастичното расположение...

Ким Јонг Ун пoгyби миниcтep пopaди тoa штo yчecтвyвaл вo мaлкy видeo-конфepeнции

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун погубил висок функционер од власта, поради тоа што тој имал многу мал број на видео повици, јавуваат светските медиуми. Високопозиционираниот министер од областа на образованието, чиј идентитет не е познат, бил осуден на смрт после...

Унгарија ќе ја аплицира руската вакцина чим ја добие првата количина

Oколу 3.000 до 5.000 Унгарци би можеле да учествуваат во клиничките испитувања на руската вакцина Спутник V против KОВИД-19, објави унгарскиот министер Миклош Каслер на Фејсбук. Плановите на Унгарија да спроведе испитувања и, најверојатно, да ја произведе руската вакцина, што...

Дански миниcтep cи пoднece ocтaвкa пopади мepкaтa зa yништyвaњe зapaзeни нyтpии

Министерот за храна и земјоделство на Данска изјави дека ќе се повлече од функцијата поради недовербата од пратениците, по незаконската владина наредба да се убијат заразени нутрии на фарми. "Денес го информирав премиерот дека сакам да се повлечам од владата....
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img