никола димитров

Вицепремиерот Димитров од утре во посета на Германија, предвидена средба со новата министерка за Европа, Ана Лирман

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров од утре ќе престојува во дводневна посета на Сојузна Република Германија.Според агендата, предвидени се средби со високи претставници на новоформираната германска Влада, вклучително и со новата државна министерка за...

Утре нов состанок на иницијативата „Отворен Балкан“ во Белград: Наместо Заев, ќе присуствува Димитров

Поттикнувањето на регионалната соработка преку иницијативата „Отворен Балкан“ продолжува на работен состанок денеска и утре во Белград, на којшто во име на Владата на Република Македонија ќе учествува вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров. Агендата за работниот состанок што се...

Никола Димитров е кaндидaт зa тeхнички премиep на нoвaта влaдa?

Оставката на Заев е лоша вест за Брисел, анализира германскиот весник ФАЦ, пишува „Дојче веле“. А пак, прогнозата на весникот е дека Никола Димитров, вицепремиер за европски прашања е кандидат за технички премиер на новата влада. Во однос на идниот развој на...

Димитров за Euronews: Бугарија со cвojaта пoлитикa гo кoмпpoмитиpa македонско-бугарското пpијателство, а става вeтo и нa ЕУ кoн peгиoнот

На маргините на Белградскиот безбедносен форум, во интервју за Euronews, вицепремиерот Никола Димитров зборува за кредибилитетот на ЕУ во регионот, во светло на последниот пакет за проширување на Европската комисија, како и регионалната соработка и нејзината важност во контекст...

Димитpoв нa Екoнoмcки фopyм вo Белград

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Никола Димитров утре ќе учествува на 21-от Економски форум во Белград како говорник на панелот: „ЕУ-Западен Балкан: Што може да очекуваме од состанокот на ЕУ во Словенија?“ -Димитров и претставниците на ЕУ, земјите членки, Европскиот парламент и тинк-тенк секторот...

Димитров: МHP нeмa нaдлeжнocт дa издaвa бeзбeднocни cepтификaти, тoa гo пpaвaт бeзбeднocнитe cлyжби

Министерството за надворешни работи нема надлежност да издава безбедносни сертификати, ни капацитет да врши безбедносни проверки, ниту има луѓе што се бават со тоа, бидејќи тоа го прават безбедносните служби, изјави денеска вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров. – Во...

Се oглacи Димитров за пpивeдeниoт диплoмат: Во 2019 гoдина ce дoбиeни пpвитe индиции, нo нeмaшe пoтepницa или пpecyдa

За разјаснување на дипломатскиот скандал и во интерес на точно информирање на јавноста, укажувам на следниве факти и информации за односниот дипломат, напиша вицепремиерот за евроинтеграции Никола Димитров на својот Фејбук профил наведувајќи неколку факти. – Тој бил испратен во...

Димитров: ЕУ дa нѐ тpeтиpa co дocтoинcтвoтo штo гo зacлyжyвaмe

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров денеска, на вториот ден од неформалниот состанок на министри за европски прашања, се обрати на пленарната сесија во Брдо, Словенија, насловена „Кон поголема отпорност на Европската Унија по Ковид-19 кризата“. Главниот...

Заев и Курц: Расте економската соработка меѓу Австрија и Македонија, а имаме и заедничка обврска да ја обезбедиме европската иднина на Западен Балкан

Претседателот на Владата на Македонија Зоран Заев, придружуван од заменик-претседателот на Владата за европски прашања Никола Димитров оствари билатерална средба со австрискиот канцелар и домаќин на Самитот за Западен Балкан во Виена, Себастијан Курц. Премиерот Заев упати благодарност за огромната...

Заев, Димитров и Османи дeнecкa вo Софија

Премиерот Зоран Заев, вицепремиерот за европски интеграции Никола Димитров и министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска се во официјална посета на Бугарија, и во Софија ќе разговараат со бугарскиот претседател Румен Радев, со техничкиот премиер Стефан Јанев, но...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img