ОХРИД

Приведен охриѓанец – Го фатиле дури краде

На 18.12.2021 околу 20.30 часот, полициски службеници од СВР Охрид лишиле од слобода 36 годишно лице од Охрид кое било затекнато при вршење кражба. Тој бил затекнат при извршување кражба во објект на вулканизерска работилница во с.Оровник, општина Дебарца. Одземените...

Вработен во спортска обложувалница ykpал 568.886 денари од прометот

СВР Охрид поднесе кривична пријава против П.Б.(21) од Охрид, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „затајување“. Тој, во периодот 02/03.11.2021, како вработен во спортска обложувалница во Охрид, противправно присвоил пари од прометот, од кои дел искористил...

Во Охрид 22 автобуси пратени на технички преглед, едниот имал неисправни кочници

На 06.12.2021, при преземени сообраќајни контроли, полициските службеници од Полициската станица за безбедност во патниот сообраќај Охрид, контролирале и во станица за технички преглед упатиле 22 автобуси што вршат јавен превоз на патници. Притоа, кај еден автобус констатиран бил неисправен...

Во Охрид до 13 часот излезноста на изборите е 30,57, во Дебрца 30 проценти

Гласањето на Локалните избори во Охрид и во Дебрца се одвива тековно, без проблеми и во демократска атмосфера. Според информациите од ОИК, на територијата на Општина Охрид до 13 часот на гласање излегле 16.028 граѓани, или 30,57 отсто од граѓаните...

Зaтвopeник пyштeн нa cлoбoда вpши пoткyп во Охрид пред зградата кaдe живeaт coциjaлни cлyчaи

Лице за кое има информации дека е затвореник пуштен на слобода на денот на избори е сликано во возило од кое според очевидци се врши поткуп и се организира транспорт на социјални случаи до гласачки места. Сликата е направена пред...

Во Охрид до 11 часот гласале 17,7, во Дебрца 18 отсто од лицaтa со пpaво на глac

Гласањето на вториот круг од Локалните избори на сите избирачки места во Охрид и Дебрца, според општинските изборни комисии, се одвива непречено. Граѓаните на двете општини избираат нов градоначалник. Според податоците од ОИК, во Охрид до 11 часот на гласање...

(Фото) Висок полициски функционер во Охрид снимен како дели потkyп

Висок полициски функционер од Охрид вечерва беше „фатен“ на камера како дели поткуп. Се работи за началникот на СВР Охрид, Сашо Смилески

(Фото) Инцидeнт во Охрид, дeмолиpaн изборен штаб на политичка партија

Во Охрид предпладнево е демолиран изборен штаб на една политичка партија. Засега непознати лица со употреба на сила ја скршил влезната врата на изборниот штаб на една политичка партија во Лескоец. Случајот е пријавен во полиција која треба да ги...

(Видео) Извештај од Охрид, локални избори

Инфомакс продолжува со следењето на изборниот процес во општините во кои ќе се одржи втор круг од локалните избори. За состојбата во Охрид известува Александар Митовски, кој ќе остане во градот до недела, до завршувањето на гласањето. Според првичните информации, во...

Земјотpec yтpинава го стрece oхpидcкиот peгиoн

Рано утрово, во 3,26 часот, земјотрес со јачина од 3,1 степени според Европската макроисеизмичка скала е регистриран во Охрид. Епицентарот бил во близина на градот и на длабочина од 0,4 километри. Земјотресот е регистриран и во останатите градови во Охрискиот регион.
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img