December 11, 2023, 5:11 pm

ПОПЛАВИ

Водата се повлекува од поплавеното подрачје во Босилово, општината ќе им помогне на поплавените

Водата полека се повлекува од триесетината објекти и голема површина земјиште кои од вчера се под вода на влезот во селото Турново, во општина Босилово. Таму се излеаја реките Струмица и Турија, а водата навлезе во повеќе објекти. Целосно се...

Се излеаја реките во општина Босилово – Дваесетина куќи се под вода, поплавени и неколку објекти и ниви

Триесетина објекти и голема површина земјиште се под вода на влезот во селото Турново, во Општина Босилово, каде се излееја реките Струмица и Турија. Водата е навлезена во повеќе објекти, а целосно се поплавени фудбалскиот терен, соблекувалните, спортската сала...

(Видео) Поплавите во Делчево однесоа цел мост…

Поплавите го онеспособија мостот кој води до селските гробишта во Тработивиште. Се очекува надлежните институции да дојдат на лице место за да направат проценка на штетата. Жителите велат дека водата надојдела после 3 часа. Во продолжение може да ги слушнете...

Дождот во Струмичко предизвика поплави и затвори патни правци

Дождот во Струмичко предизвика штети на повеќе локации, а најсериозно е во општина Ново Село. Таму е затворен за сообраќај патниот правец меѓу селата Мокрино и Смолари поради појава на свлечиште и одрони, а во селото Мокрино поплавени се неколку куќи...

(Фото) Реката Брегалница се излеа – жителите стравуваат од поплави

Поради обилните врнежи од дожд, зголемен е водостојот на река Брегалница во Делчево и нејзините притоки при што постои опасност од нивно излевање. Реката веќе се излеа во мини коритото, а преку социјалните мрежи се шират апели за заштита...

(Видео) Апокалиптични поплави во Шпанија проголтаа цели куќи и автомобили

Најмалку еден загинат има во поплавите кои го зафатија северот Кралството Шпанија. Жител загинал во селото Сунбиља, кога од лизгање на земјиштето се урнал покрив на помоѓен објект на фарма. Во регионалната престолнина Памплона, пак, луѓето веслаа кајаци преку улиците. Во центарот...

(Видео) Потоп во Хрватска – Сплит под вода, затворени некои патишта во Далмација

Силен дожд утрово паѓа на Јадранот, а многу улици во центарот на Сплит се поплавени. https://youtu.be/O3KWEKZIlH4 Хрватскиот автомобилски сојуз ХАК предупредува дека патиштата низ Далмација се полни со вода, а на некои места се затворени поради непроодност. https://youtu.be/o6sPLyDqSUw Објава може да погледнете ТУКА. –...

(Фото) Поплавени голем број куќи во Кичево од интензивните врнежи од дожд

Како последица на интензивните врнежи од дожд во Кичево во текот на ноќта се излеаја повеќе реки при што се поплавени стотина домови, голем број подрумски и помошни простории. -Дождот кој што со мали прекини во Кичевско врне три дена,...

Глoбaлнoтo зaтoплyвaњe мoжe дa гo пoтoпи oвoj гpaд

Главниот град на Индонезија би можел да биде под вода до 2050 година, предупредува Phys.org, повикувајќи се на податоци од Националната агенција за истражување и иновации. Експертите сметаат дека доколку не се преземат неопходни мерки за намалување на последиците од...

(Видео) Oбилни вpнeжи вo БиХ: Во Сараево пoплaвeни бpoјни нaceлeни мecтa – coобpaќajот блoкиpaн

Дождот кој од вчера паѓа низ Босна и Херцеговина предизвика големи проблеми во сообраќајот, додека многу населени места во Сараево се поплавени, а сообраќајот е блокиран. Дождот што паѓаше во текот на ноќта ги поплави патиштата во главниот град на...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img