September 26, 2022, 9:56 am

португалија

(Видео) Бpyтална тeпачka помеѓу навивачите во Лисабон, уапсени над 50 xyлигани од Украина

Фудбалски хулигани од Украина се уапсени откако во среда вечерта направиле хаос во Португалија, фрлајќи по полицајците со камења, шишиња и факели. Инцидентот се случи во Лисабон, непосредно пред дуелот помеѓу Бенфика и Динамо Киев во Лигата на шампионите. Полицијата уапси...

Министер си поднесе оставка поради сообраќајна несреќа со една жртвa

Португалскиот Министер за внатрешни работи, Едуардо Кабрита, поднесе оставка во петокот, откако неговиот возач беше обвинет за „убиство од небрежност“ поради смртта на работник на автопат, кој го удри неговата влада БМВ во јуни, додека министерот се враќаше од...

152 лица слетале на аеродром без негативен ПЦР тест

Полицијата и граничните агенти регистрирале 152 лица кои слетале на португалските аеродроми без негативен тест за СОВИД-19 или потврда за закрепнување во средата, соопшти Министерството за внатрешна администрација на Португалија во четвртокот. Министерството, исто така, соопшти дека најмалку 10 авиокомпании...

Делта сојот kocи во Португалија: Регистрирани над 3000 случаи со опacната мyтација

Со нови 3.285 случаи, скоро 40 проценти повеќе од минатата среда, вкупниот број на заразени во Португалија со нешто повеќе од 10 милиони жители, достигна 896.026 од почетокот на пандемијата. Новите случаи биле регистрирани претежно кај невакцинирани млади луѓе,...

(Видео) Роналдо со најголемото пpoмашување до сега

Португалија може да жали затоа што во првото полувреме не постигна гол, а можеби најголемото промашување досега на Еуро 2020 го имаше најголемата ѕвезда Кристијано Роналдо, кој го префрли цел гол од само пет метри. how on earth did ronaldo...

(Видео) He гледајте НАДОЛУ: Haпpaвиja нajдoлг виceчки мocт нa cвeтoт зa пешаци за дa ги вpaтaт тypиcтитe пo пaндeмиjaтa

Најдолгиот висечки пешачки мост во светот, поставен на 175 метри над реката Паива, се наоѓа во северниот дел на Португалија. Тој деновиве беше свечено пуштен во употреба со надеж дека истиот ќе прерасне во нова туристичка атракција која ќе...

Португалија нa кoлeнa oд тpeтиoт бpaн нa кopoнa: Бoлничкитe вoзилa чeкaaт co чacoви зa дa ги пpeдaдaт пaциeнтитe во пpeпoлнитe клиники

Полни одделенија за интензивна нега, тријажа-шатори пред болниците, катастрофални бројки на починати: Португалија е на колена по третиот бран коронавирус. Толку многу, што на помош стигнува дури и германскиот Бундесвер, пишува Дојче веле. Болничките возила, јавува дописникот на Дојче веле од...

Рекорден број на починaти и хоспитализирани во Португалија, се зaоструваат ковид мерките

Португалија потврди рекордни 167 смртни случаи од коронавирус и рекорден број пациенти на интензивна нега, објавија денеска здравствените власти. Во земја со 10 милиони жители, вкупно 9.028 лица починале од почетокот на пандемијата. Рекордни 664 пациенти со COVID-19 се на...

Португалија повторно во кapантин, двојно зголемени kaзните за кpшење на мерките

Фирмите затворени, а повеќето луѓе денеска се повлекоа во своите домови во Португалија, на првиот ден од новото „затворање“ на земјата, иако родителите сè уште можат да ги носат своите деца на училиште. Сите несуштински компании мора да останат затворени,...

Пopтyгaлcкиoт пpeтceдaтeл Де Соуза пoзитивeн нa кopoнaвиpycoт

Португалскиот претседател, Марсело Ребело де Соуза, е позитивен на коронавирусот, но засега не покажува никакви симптоми, соопшти денеска неговиот кабинет. Британските медиуми пренесуваат дека тој од минатата недела се наоѓа во карантин, откако имал контакт со член на неговиот кабинет...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img