СЛОВЕНИЈА

Приведен маж: Седум пати се вакцинирал во име на други лица

Во Словенија е приведен маж кој во последните два месеци седум пати бил вакциниран против Ковид-19, а кривично ќе одговараат уште четворица, на чие име бил вакциниран за да добијат сертификат за вакцинација. Тие се товарат за манипулација при вакцинација...

Просечната нето плата во Словенија во октомври била 1.218 евра

Просечната бруто-плата во Словенија во октомври изнесувала 1.886 евра, додека нето платата на вработените во Словенија во тој месец во просек изнесувала 1.218 евра, покажуваат денешните податоци на Заводот за статистика. Износите на бруто и нето платата на Словенија за...

Омикрон пристигна во Хрватска и Словенија

Според здравствените власти, во Хрватска и Словенија е откриена омикрон-варијантата на коронавирусот, која брзо се шири, пренесува Агенција Анадолија. Министрите за здравство на двете земји соопштија дека се обидуваат да го откријат изворот на заразата. Епидемиологот Бернард Калиќ претходно рече дека...

Омикрон се поблиску до Мaкедонија, регистриран уште еден случај на Балканот

Во Словенија е потврден првиот случај на инфекција со омикрон варијантата на корона вирусот. Премиерот Јанез Јанша, потврди дека е откриен првиот случај со омикрон во Словенија, но не сподели многу детали околу тој случај. Во меѓувреме, во Словенија продолжува трендот...

Вo Словенија наврна речиси еден метар снег

Во Словенија паѓа обилен снег, а во северозападниот дел на земјата е формирана снежна покривка која достигна и до 80 сантиметри. Поради снежните врнежи прекинато е снабдувањето со електрична енергија во некои делови на Корушка и Штаерска, а имаше и...

Италијанската војска ќе ѝ помага на Словенија да се справи со пандемијата

Шест италијански воени лекари и медицински сестри пристигнаа во Словенија во неделата за да помогнат во лекувањето на пациентите со Ковид-19. Во понеделник ќе им се придружат уште девет, според договорот постигнат од министрите за одбрана на земјите. 15-те италијански...

Jанша: Вo ЕУ нe тpeбa дa гo спoмeнyвaте Џорџ Сорос, милијapдер кoj го стекнa бoгaтcтвото со шпeкyлaтивeн кaпитaл живeeјќи oд хaoc

Седум европратеници во тридневна посета на Словенија требаше да се сретнат со премиерот Јанша, но тој не ги примил, пренесуваат медиумите во Словенија. Една од членките на делегацијата, Асита Канко, рекла дека е револтирана, а премиерот Јанша на Твитер и одговорил: „А,...

Билa нajбapaна вo пocлeдниoт пepиoд – дoктopкa вo peгиoнoт издaвaла лaжни пoтвpди зa пpeлeжaна кopoнa

Докторка од Помурје во Словенија издавала потврди за коронавирус за 50 евра. Случајот го истражува и Лекарската комора на Словенија. Како што пренесуваат словенечките медиуми, обвинетата докторка изјави дека ги издавала сертификатите врз основа на наодите што докажуваат присуство на...

Мицкоски и Муцунски ќе пpиcycтвувaaт нa Caмитoт нa EПП во Љубљана Словенија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф. др. Христијан Мицкоски, заедно со секретарот за меѓународна соработка доц. др. Тимчо Муцунски, ќе присуствуваат на Самитот на Европската народна партија посветен на Западниот Балкан во Љубљана Словенија. Самитот е состанок на најмоќното политичко семејство на...

Притиcok од Словенија во Брисел: Западен Балкан да влезе во ЕУ до 2030 година!

Блокот е поделен околу потребата за ширење и брзината со која треба да се примаат нациите, пишува Фајненшл тајмс. Словенија, актуелниот претседавач на ЕУ, предложи Унијата да се прошири на целиот Западен Балкан до крајот на деценијата, а тоа го...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img