собрание

Државата на пауза: Што по оставката на Заев?

Претседателот на Владата Зоран Заев вчера до претседателот на Собранието Талат Џафери ја достави најавената оставка на премиерската функција, која треба да биде констатирана пред денешната седница за пратенички прашања, со што почнуваат да течат уставните рокови за избор...

Ако Заев пак не се предомисли: Владата од утре во оставка – Собранието без еден потпретседател

Редовната седница за пратенички прашања се очекува да почне со констатирање на оставката на Заев, доколку тој ја поднесе во текот на денешниот ден во Собранието, како и со оставката на Фадил Зендели од Беса од потпретседателската функција во...

Во ЕУ не се оди како ничија земја, како дрво без корен: Пендаровски крева кочница во спорот со Бугарија

Крајно време е да се запрашаме што правиме наспроти културата на заборавот и негрижата која доминира, затоа што за Европа не се битни само судските и бирократски реформи, туку и нашиот културен влог. Во Европската Унија членуваат земји со уникатен...

Пендaровски денес ќе го има третото годишно обраќање во Собранието

Претседателот на државата денеска ќе го има третото годишно обраќање во Собранието, кое традиционално се случува пред Нова година. Обраќањето пред пратениците е закажано за 12 часот. Се очекува шефот на државата да зборува за актуелните случувања и за очекувањата...

Продолжение на 54-тата собраниска седница

Собранието денеска треба да го одржи продолжението на 54-тата седница на која има повеќе точки на дневен ред меѓу кои и предлогот за избор на заменици на народниот правобранител, како и предлог законите за изменување и дополнување на Законот...

Придавката „Северна“ ни доаѓа на личните карти и пасоши? – Законот за патни исправи и лични карти денес по скратена постапкa

– Собранието денеска треба да го одржи продолжението на 54-тата седница на која има повеќе точки на дневен ред меѓу кои и предлогот за избор на заменици на народниот правобранител, како и предлог законите за изменување и дополнување на...

Собранието изгласа – Недела станува неработен ден од 1 јануари

Собранието денеска во второ читање ги усвои законските измени за работни односи кои ја дефинираат недела како неработен ден. Тие треба да почнат да се применуваат од 1 јануари 2022. Прецизирани се дејностите во кои неделниот одмор може да се...

Конечно си оди Заев? – Оставката во Собрание од Понеделник

Премиерот во заминување, Зоран Заев, ќе ја предводи владината делегација во Тирана, каде што на 20 и на 21 месецов ќе се одржи нова средба во рамки на иницијативата „Отворен Балкан“, на која е најавено присуство и на српскиот...

Денеска ќе се донесе одлука: Моментално предлог-буџетот тежи 4,4 милијарди денари

Во Собранието денеска завршува расправата за Предлог-буџетот за 2022 година и се очекува тој да биде донесен. Предлог-буџетот тежи 4,4 милијарди денари. Вкупните расходи се планирани на ниво од 272,4 милијарди денари или 35,2 проценти од БДП, а вкупните приходи...

ССМ во недела на протест пред Собранието и Стопанската комора

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) во недела ќе излезе на протест пред Собранието и пред Стопанската комора на Македонија изразувајќи незадоволство од неизгласувањето на законското решение со кое недела се прогласува за неработен ден и со барање минималната...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img