состојба

Во моментов активни 5377 Ковид случаи – нема предвремен зимски распуст

Во државава се активни 5377 Ковид случаи, вкупниот број на заразени од почетокот на пандемијата достигна 221 411, а починале 7825. Од новозаразени 127, најмногу има во Скопје 90, по што следува Охрид со девет, Битола и Штип по...

54% од новите случаи и 98% од хоспитализираните се невакцинирани

Министерството за здравство ја објавува анализата на вакцинирани, од позитивни случаи со Ковид 19, во период од 06 август заклучно со 16 декември. За вакцинирани се сметаат лицата кои се вакцинирани со две дози и поминале најмалку 14 дена...

Бројот на активни случаи од околу 8.000 падна на 6.000

Во текот на претходното деноноќие беа регистрирани нови 355 случаи на коронавирусот од направени 3.042 тестирања или 11,6 отсто, што е во рамките на просекот за време на викенд-деновите. Беа пријавени вкупно 15 починати лица, девет во претходните 24...

Активни 8.001 случај на коронавирус, за една недела 98 починати пациенти

За 6,1 отсто се помалку новозаразени со КОВИД-19 од 22 до 28 ноември во однос на претходната недела. Намалување на бројот на заболени имало кај сите возрасни групи, според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје. Најголем дел од...

Каква е состојбата со коронавирусот во Македонија?

Дури 69 отсто од заразените во период од 6 август до завчера, не биле вакцинирани и 81 отсто од хоспитализираните. Во тој период, биле регистрирани 58.276 случаи на Ковид-19, од кои 17.896 или 31 отсто биле целосно вакцинирани, а...

(Фото) Европскиот суд за човекови права во Стразбур бара одговори од Владата за состојбата на Камчев пред да донесе одлука за изрекување на времена...

На 30 јуни оваа година поради сериозно влошена здравствена состојба Јордан Камчев беше задржан 5 дена на Клиниката за Кардиологија во Скопје откако претходно, неколкупати по влошување на неговата состојба беше пренесуван на истата клиника од затворот во Скопје....

Доколку патот ве носи кон Маврово оваа важна информација мора да ја прочитате – еве каква е состојбата на останатите делници низ земјава

ИЗВЕСТУВАЊЕ: Виадукт Трејд известува дека на ден 19.11.2021 година (петок) сообраќајот на патниот правец Маврови Анови – Жировница (од браната) е целосно нормализиран за секаков вид на моторни возила, на кој се извршуваа грaдежни активности – асфалтирање. СОСТОЈБА: Сообраќајот на...

Дебар три недели без нов случај на Ковид-19

Во Дебар и околината заедно со Центар Жупа од 19 октомври не е регистриран нов случај на болни од ковид-19. Засега никој нема објаснување зошто е тоа така, за разлика од речиси сите други општини каде болеста е во...

Aктивни нaд 6.000 cлyчaи нa кopoнaвиpyc, повеќе од 3.000 ce вo Скопје

Активни 6.191 ковид-случаи, целосно вакцинирани 35 отсто од граѓаните, трета доза примиле 15 851 лице. Бројот на активни ковид случаи во земјава изнесува 6.191 од кои најголем број 3177 се во Скопје. Во Куманово има 433 активни случаи, во Велес...

Благ поpacт нa бpojoт нa aктивни cлyчaи вo Македонија

Во ковид-статистиката вчера, како и претходните викенд денови, беше забележан пад на бројот на заразени во однос на направени тестирања. Од 1.514 тестирања, беа регистрирани 135 нови случаи или околу девет проценти. Во работните денови, тој процент се движи...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Getting Started with the 82 Lottery App A Comprehensive Guide

Have you ever dreamed of winning big in the lottery? With the 82 Lottery App, you can turn that...
- Advertisement -spot_img