October 2, 2023, 7:06 pm

СТРУЈА

ЕВН со вонредно известување: Исклучување на струјата во Центар, еве на кои локации

Од ЕВН Македонија АД известуваат дека на ден 24.12.2021 година (петок), без електрична енергија ќе станат: – во периодот од 08:00 до 15:30 часот, ќе има вонредно исклучување на следниве локации: семафори на раскрсница кај Веро Џамбо, ул. КЕЈ 13-ти...

Бислимоски: Ќе има покачување на цената на електричната енергија во јануари

Очигледно е дека ќе има покачување на цената на електричната енергија, минатата недела трите компании испратија барања. Сите компании ќе треба да излезат од својата конфорна зона, ќе треба да дадат дополнителни напори за да се преживее оваа година,...

(Фото) Без коментар…: Без струја дел од Клиничкиот центар во Скопје – пациенти во темница чекаат по ходници

Утрово дел од клиничкиот центар „Мајка Тереза“ остана без струја. За тоа сведочат фотографиите кои беа испратени до Курир. Како што може да се види од самите фотографии, пациенти чекаат во темница по ходниците завиткани во јакни и ќебиња. Редакцијата...

Николоски: Покачувањето на струјата може да е и повисоко од 10 проценти, ама за енергетската kpиза во Македонија причина е што владините функционери мислат...

Заев е свесен дека мора да си оди и мислам дека ќе направат влада, ама за кратко, потоа мора да се оди на избори, рече потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски на гостување во емисијата Што не е јасно што...

Русија ја прекина испораката на гас за европа – Цената на струјата урива рекорди

Цените на електричната енергија низ Европа се качија на загрижувалки нивоа поради зголемувањето на трошоците за купување природен гас и прекинувањето на физичкиот проток на овој клучен енергенс кон Германија низ гасоводот „Јамал-Европа“. Цената на гасот скокна откако операторот за...

Утре без струја дел од Центар, Аеродром и Карпош

Дел од корисниците од улицата „Пролет“ со бр.11, 13 и 15 во Општина Центар, како и делот од корисниците од булеварот „3-та Македонска бригада“ кај ресторанот „Виолина“ и бараките на Водостопанство до ТС Југ Нова во Општина Аеродром утре...

Без струја дел од Ѓорче Петров

Од 09 до 14:30 часот денеска без струја ќе бидат жителите од улиците „Воин Драшкоци“ и „Браќа Галеви“ од општина Ѓорче Петров. Како што информира Регионалниот центар за управување со кризи, прекинот е поради технички зафати во електродистрибутивната мрежа.

Колку поскапа струја ќе плаќаме од први јануари?

Власта уверува дека цената на електричната енергија по Нова Година нема да се поскапи повеќе од 10 проценти, иако некои од медиумите објавија дека новата цена на струјата ќе биде повисока за 38 проценти. Економските министри уверуваат и дека...

Србија ќе ги намали декемвриските сметки за струја поради прекини во снабдувањето

Владата на Србија донесе Заклучок за намалување на бројот на киловат часови во износ од 50 отсто за месец декември годинава на територијата на Србија, во подрачјата каде поради врнежи од снег имаше ненајавени прекини во снабдувањето со електрична...

Бектеши останува на ставот: Струјата ќе поскапи до 10 отсто

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска изјави дека останува на ставот дека поскапувањето на струјата ќе биде најмногу до 10 отсто. -Јас останувам на тоа што сум го кажал и ќе чекаме до крајот на месецот да видиме каква ќе...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img