December 8, 2022, 7:43 am

туризам

И пokpaj гoлeмиoт бpoј нa зaбoлeни oд koвид-19 вo Гpциja ќe нeмa kaрaнтин

Грчката Влада не планира да воведе строги ограничувачки мерки, и покрај зголемениот број новозаболени од Ковид-19. – Во Грција вчера има нови 3.600 лица заразени со коронавирусот за еден ден, изјави министерот за туризам Харис Теохарис. Властите соопштија дека се интензивираат...

Вратете се од одмор до 15 август, препopaча словенечки епидемиолог

Бидејќи епидемиологот не споменал на кои туристички дестинации мисли ниту прецизирал дали тој препорачува да останат дома и тие кои се вакцинирани, неговата изјава предизвика многу реакции. Епидемиолошката ситуација во Словенија се влошува. Само во последните 24 часа потврдени се...

Дeнecкa ќe бидe пpeзeнтиpaн плaнoт зa oтвopaњe нa тypизмoт вo Грција – ќe бидaт oтвopeни и гpaничнитe пpeмини co Мaкeдoниja

Планот на грчката Влада за безбедно отворање на туризмот, како и кампањата на грчката национална туристичка организација, вечерва ќе бидат презентирани на прес конференција, јави дописничката на МИА од Атина. Министерот за туризам на Грција Харис Теохарис се очекува да...

(Видео) He гледајте НАДОЛУ: Haпpaвиja нajдoлг виceчки мocт нa cвeтoт зa пешаци за дa ги вpaтaт тypиcтитe пo пaндeмиjaтa

Најдолгиот висечки пешачки мост во светот, поставен на 175 метри над реката Паива, се наоѓа во северниот дел на Португалија. Тој деновиве беше свечено пуштен во употреба со надеж дека истиот ќе прерасне во нова туристичка атракција која ќе...

Поедноставете ги процедурите за државната помош доколку сакате да имаме туризам

Итно да профункционира Комитетот за туризам, да почне имплементирањето на донесените мерки и да се поедностави постапката за субвенционирање, апелира  Здружението на угостителството и туризмот при Стопанската комора на Македонија. Здружението смета дека туризмот и во услови на КОВИД може...

Охрид со cтpaтeгиja зa paзвoj нa тypизмoт 2020-2025 година

Општина Охрид изготви нова Стратегија за развој на туризмот за периодот од 2020 до 2025 година. Станува збор за стратешки документ во рамки на општинската Програма за развој на туризмот, а изработена од страна на стручни научни работници од...

Германија oчeкyвa нopмaлизиpaњe нa тypизмoт вo тeкoт нa лeтoтo

Германската Влада не смета на нормализирање на туристичкиот пазар пред летото, изјави денеска портпаролот на германското Министерство за економија. – Мислам дека следните два до три месеци ќе биде тешко да се замислат патувања, изјави германскиот владин комесар за туризам Томас...

Грција во 2020 година: Koвид-19 мy нaнece cилeн yдap нa тypизмoт

Пандемијата, тензиите во односите со Турција, мигрантското прашање, прва жена претседател на државата, туризмот во „новата нормалност“, осудените членови на Златна зора за формирање криминална организација, беа главните теми што ја одбележаа 2020 година во Грција. Грција преку два карантини...

Кopoнaтa cи гo нaпpaви cвoeтo: Bo нajлoшaтa гoдинa дo ceгa, тypизмoт зaгyби дeceт пaти пoвeќe oд 2009 и глoбaлнaтa eкoнoмcкa kpизa

Враќање на прометот од 2019 година се очекува за две до четири или повеќе години, посочуваат од Светската туристичка организација. Со 72 проценти помалку меѓународни пристигнувања во првите десет месеци и глобална загуба од 935 милијарди долари приходи од извоз,...

Финска плaниpa „бeзбeдeн тypизaм“ зa cтpaнци вo тeкoт нa зимaтa

Финска е држава со најмала стапка на заразени со Ковид-19 во Европска Унија, а Владата на скандинавската земја планира да не изгуби голем број туристии оваа зима. Финската Влада подготвува закон со која ќе ја отвори земјата за туристи околу...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img