Унеско

За yништyвaњeтo нa пpиpoднoтo и кyлтypнoтo бoгaтcтвo нeкoj вeќe мopa и дa oдгoвapa

Крајно се неодговорни изјавите на власта од типот: „Направивме значајни чекори за зачувување на статусот на Охрид и езерото во УНЕСКО“, велат од Охрид СОС откако во дел од медиумите осамна содржината на нацрт извештајот на УНЕСКО за статусот...

УНЕСКО за состојбата во Охрид посветил 200 страни

Извештајот на УНЕСКО е голем срам за државата и некој конечно мора да сноси одговорност зошто ништо не е преземено од 2017 година па наваму. Новите забелешки се напишани на повеќе од 200 страници и утре ќе бидат испорачани на...

(Видео) Poкoт тeчe, нaдлeжнитe cпиjaт, нeвлaдинитe kpитикyвaaт – Дeпoниja Буково и нaтaмy фyнкциoниpa

Истекува рокот на Унеско за затворање на депонијата Буково – државата и градот Охрид на располагање имаат уште само два и пол месеци да се справат со дивата депонија и да изнајдат решение за регионална депонија. Буково е еколошка...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img