Унеско

Заев: Oдлyкaтa нa УНECКО e пpeдyпpeдyвaњe дeкa cитe мopaмe дa гo штитимe Охpидcкиoт peгиoн

Македонија и Албанија ќе ја засилат соработката за управување со светското и културно наследство во Охридскиот регион. Откако со консензус беше донесена одлуката на Комитетот за светско наследство на УНЕСКО, Охридскиот Регион да не биде впишан на листата на...

Груби зa oдлyкaтa нa УНЕСКО: Дa paбoтимe зaeднo зa дa нeмaмe cлични cитyaции вo иднинa

Груби во објавата на својот фејсбук-профил пишува дека комитетот на УНЕСКО ги признал нашите напори и го одобрил предложениот амандман за завршување на започнатата работа. Да ја исполниме обврската и да ги спроведеме препораките, како и да работиме заедно за...

Утpe ќe ce знae дaли Охрид ocтaнyвa или ja гyби зaкpилaтa нa УНECКO

Дали Охрид ќе го сочува или пак ќе го изгуби статусот што го носи повеќе од 40 години и ќе се најде на листата Светско наследство во опасност, сепак одлуката на Комитетот на УНЕСКО ќе се знае утре. Иако...

Заев: Точно е дека УНЕСКО неколку години нé предупредува, но после присуството на експертите е направено многу

Извештајот на УНЕСКО го опфаќа извештајниот период до јануари 2020 година и Владата на Република Македонија останува цврсто посветена во јули кога ќе се дебатира овој извештај и кога ќе се донесе конечното мислење, да ги презентираме сите активности...

УНЕСКО пpeдyпpeдyвa: Moжe дa ce cлyчи „гeнepaциcкa kaтacтpoфa“ aкo ce зaтвopaт yчилиштaтa пopaди кopoнaвиpyc

УНЕСКО предупреди денеска дека во светот 20 отсто повеќе ученици во 2020 година не ги стекнале основните вештини за читање, кои се очекувани за нивната возраст, поради делумното затворање на училиштата во текот на пандемијата на Ковид-19. – Бројот на...

Националната комисија на УНЕСКО испрати мислење до Владата за нацрт-извештајот за состојбата на Охридскиот регион

Националната комисија на УНЕСКО предводена од министерката за култура, Ирена Стефоска, денеска на вториот состанок од новиот состав усвоиле мислење за нацрт-извештајот за состојбата на природното и културното наследство на Охридскиот Регион за 2020 година. Од Министерството за култура информираат...

(Фото) Гaјле им е за УНЕСКО: Бетонска платфома никна кај комплексот Парк во Охрид

Во најновиот извештај на УНЕСКО, по мониторинг мисијата од јануари 2020 година, имаше голем број наводи за нереализација или застој во реализацијата на забелешките кои УНЕСКО ги упати уште во 2017 година до македонските власти. Мисијата констатираше дека „не...

„Не е толкава тpaгeдија ставањето на Охрид на листата на зaгpoзeни локации на УНЕСКО“, смета градоначалникот на градот

Ставањето на Охрид во листа на загрозени локации на УНЕСКО воопшто не е таква трагедија како што е претставена во јавноста, рече денеска охридскиот градоначалник Константин Георгиевски, по средбата со еврокомесарот Дејвид Гир кој денеска го посети Охрид. Градоначалникот...

Без коментар: Охридскиот градоначалник Георгиевски не чувствува винa за УНЕСКО

Не чувствувам лична одговорност за лошиот нацрт извештај на УНЕСКО за Охрид, истакна градоначалникот на Охрид, Константин Георгиевски во вечерашното гостување во „Топ Тема“ на ТВ Телма. Тој посочува дека откако е дојден на функција на 5 мај во 2019...

Барџиева: Главната одговорност и вина за состојбата во Охрид за УНЕСКО, ја има Владата и премиерот

Донка Барџиева претседателка на центарот за културно наследство вечерва во Телма во „Топ Тема“, истакна дека главната одговорност и вина за состојбата во Охрид во контекст на извештајот на УНЕСКО најпрво ја има Владата и премиерот, кои како потписници...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img