хрватска

Безбедносен ризик во БиХ: Хрватскиот претседател ја откажа посетата

За денеска најавената посета на хрватскиот претседател Зоран Милановиќ на Босна и Херцеговина и присуството на настанот по повод 28-годишнината од хуманитарниот конвој „Белиот пат кон Нова Била и Босна Сребрена“ се откажува од безбедносни причини, соопштија од кабинетот...

Хрватска ќе ја обучува вojckaта на Косово

Министерот за одбрана на Хрватска Марио Баножиќ и неговиот колега од Косово, Арменд Мехај, во Приштина потпишаа Меморандум за разбирање. Баножиќ информира дека меморандумот предвидува неговата земја да му помогне на Косово да се придружи на НАТО и други институции. Почнавме...

Најсиромашните држави во Европската Унија

Од земјите членки на Европската Унија најлош стандард има соседна Бугарија, додека пак во Хрватска е приближно една третина понизок од просекот во Европската унија. Ова го покажа денеска објавениот извештај на Евростат за минатата 2020та година. Евростат го...

„Игра на Тронови“ со 180 милиони евра за хрватската економија

Економското влијание од туристичките посети на локациите на популарната серија на HBO „Игра на тронови“ во Хрватска од 2013 до 2018 година се проценува на повеќе од 180 милиони евра или 30,1 милиони евра годишно, според економистите од Универзитетот...

Омикрон пристигна во Хрватска и Словенија

Според здравствените власти, во Хрватска и Словенија е откриена омикрон-варијантата на коронавирусот, која брзо се шири, пренесува Агенција Анадолија. Министрите за здравство на двете земји соопштија дека се обидуваат да го откријат изворот на заразата. Епидемиологот Бернард Калиќ претходно рече дека...

Cмртeн случај од вакцинација против КОВИД-19 во Хрватска

Со повеќе од 2,2 милиони Хрвати кои досега ја примиле вакцината за КОВИД-19, земјата го регистрираше својот прв смртен случај поврзан со вакцината, потврди во вторникот Агенцијата за медицински производи и медицински помагала на земјата (ХАЛМЕД). 33-годишниот маж почина 12...

Хрватска пријави cмpт на 33-годишен маж поврзан со вaкцина пpoтив ковид-19

Во март оваа година во Хрватска починало 33-годишно момче, а чија смрт сега Агенцијата за лекови и медицински помагала ХАЛМЕД ја поврзува со вакцината против ковид-19, пишува хрватски Дневник. Според информациите, ова е прв случај во кој се поврзува вакцината,...

Патрушев: Хрватска е еден од главните партнери на Русија во ЕУ

Хрватска е еден од „фундаменталните партнери на Русија во ЕУ“, изјави Дмитриј Патрушев по десеттата меѓувладина хрватско-руска комисија за економска, научна и техничка соработка. Дмитриј Патрушев е син на Николај Патрушев, секретар на Советот за безбедност на Русија и...

(Видео) Потоп во Хрватска – Сплит под вода, затворени некои патишта во Далмација

Силен дожд утрово паѓа на Јадранот, а многу улици во центарот на Сплит се поплавени. https://youtu.be/O3KWEKZIlH4 Хрватскиот автомобилски сојуз ХАК предупредува дека патиштата низ Далмација се полни со вода, а на некои места се затворени поради непроодност. https://youtu.be/o6sPLyDqSUw Објава може да погледнете ТУКА. –...

Потврден првиот случај на омикрон во Хрватска

Во Хрватска е потврден првиот случај на омикрон сојот на коронавирус, пишува 24.сата.хр. Според извештаите, примерокот бил земен во приватна клиника во Загреб. Наводно бил тестиран странски работник од Јужна Африка, кој бил на стручен состанок во Загреб. Информацијата ја потврдија...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Bet with Confidence at 82lottery Experience the Thrill of Online Betting

Are you tired of traditional lottery games that offer limited options and low chances of winning? Look no further,...
- Advertisement -spot_img