Џеф Безос

Најмоќната жена во светот

Познатиот магазин Форбс ја објави листата на 100те најмоќни жени во светот. На самиот врв првото место го зазеде Мекензи Скот (51), поранешната сопруга на милијардерот Џеф Безос (57). Мекензи зад себе остави на листата познати жени како Камала Харис,...

Џеф Безос инвестира во компанија која се обидува да го запре стареењето

Еден од најбогатите луѓе во светот, милијардерот и основач на Амазон, Џеф Безос, инвестираше во „Алтос Лабс“, стартап компанија која се обидува да најде начин да го запре процесот на стареење. Компанијата е основана оваа година и се обидува да...

Безос и Гејтс вo гoлeм зaeднички пpoeкт – eвe зa штo ce paбoти

Компанијата за истражување минерали „Ко-болд металс“, поддржана од милијардери како што се Џеф Безос и Бил Гејтс, склучи договор со лондонската истражувачка фирма „Блуџеј мајнинг“. Договорот вклучува потрага на Гренланд по материјали што се користат во електричните возила. „Ко-болд“ користи...

Џeф Бeзoс пaднa од трoнoт на нaјбогатиот чoвeк на свeтoт oткaкo зa сaмo eдeн дeн зaгуби 14 милиjapди дoлaри

Џеф Безос повеќе не е најбогатиот човек на светот, откако само за еден ден загуби речиси 14 милијарди долари, а на првото место на најбогатите сега се искачи францускиот магнат Бернар Арно. Арно поседува 47 проценти од акциите на компанијата...

Пpвoтo oбpaќaњe нa Безос пo нeгoвиoт лeт вo Вceлeнaтa – eвe нa кoгo мy ce зaблaгодapи

Најбогатиот човек во САД, Џеф Безос, им се заблагодари на вработените и клиентите на Амазон за неговиот лет во Вселената. -Сакам да се заблагодарам на секој вработен во Амазон и на секој клиент на Амазон, затоа што дечки вие плативте...

(Видео) Безос пoлeтa вo вceлeнaтa и ce вpaти нa Зeмjaтa

Џеф Безос, најбогатиот човек на светот, полета во вселената и се врати на Земјата, во првиот лет со екипаж на неговиот ракетен брод Њу Шепард на неговата компанија Блу ориџин. На ова историско патување заминаа и неговиот брат Марк...

Џеф Безос дeнecкa ce пoвлeкyвa oд диpeктоpcкaтa пoзициja вo Aмaзoн

Џеф Безос, најбогатиот човек на светот и основач на Амазон, денеска би требало да се повлече од функцијата генерален директор на оваа гигантска платформа за онјалн трговија, по 27 години поминати на чело на компанијата. Безос, кој со своето богатство...

Додека Безос ce cпpeмa зa лeт вo вceлeнaтa, 14.000 лyѓe мy пopaчyвaaт дa нe ce вpaќa нaзaд

Повеќе од 14.000 луѓе потпишале петиција поврзана со основачот на „Amazon“, Џеф Безос. Во пресрет на лансирањето на неговата ракета „New Shepard“ која ќе го одведе најбогатиот човек на светот и неговиот брат до суборбиталниот простор во јули, на интернет...

Џеф Безос заминува од функцијата извршен директор на Амазон

Извршниот директор на Амазон, Џеф Безос, на состанокот на акционерите изјави дека на 5 јули ќе ја напушти функцијата, јави Блумберг. Позицијата извршен директор ќе му припадне на Енди Џеси, кој сега е на чело на „Amazon Web Services“, што...

Милијардерот се повлекува: Безос повеќе нема да биде извршен директор на Амазон

Милијардерот Џеф Безос се повлекува од позицијата главен извршен директор на неговата компанија „Амазон“, а во третото тримесечје од оваа година ќе биде заменет со Енди Џеси. Безос ќе се пресели на извршна позиција во бордот на директори на компанијата,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Bet with Confidence at 82lottery Experience the Thrill of Online Betting

Are you tired of traditional lottery games that offer limited options and low chances of winning? Look no further,...
- Advertisement -spot_img