January 27, 2022, 9:16 am

автобуси

Македонските граѓани се возат во автобуси на смртта – За една година казнети 468 автобуси без сопирачки

Можеби користењето на автобуски превоз на подолги дестинации во земјава и во странство е најевтиниот начин на транспорт, но по последните случувања со двете автобуски несреќи кај Ласкарци и автопатот Струма во Бугарија во кои загинаа вкупно 59 патници,...

Од 13 автобуси и комбиња, проверени во полициската сообраќајна контрола, дури девет биле со фалинки

Секторот за внатрешни работи (СВР) Штип вчера спроведе засилена акциска контрола во областа на сообраќајот, при што биле проверени 13 автобуси и комбиња, кои вршат јавен превоз на патници и биле упатени во станица за технички преглед. Според извршената контрола...

Во Охрид 22 автобуси пратени на технички преглед, едниот имал неисправни кочници

На 06.12.2021, при преземени сообраќајни контроли, полициските службеници од Полициската станица за безбедност во патниот сообраќај Охрид, контролирале и во станица за технички преглед упатиле 22 автобуси што вршат јавен превоз на патници. Притоа, кај еден автобус констатиран бил неисправен...

(Видео) Превозник од Бугарија: Новите автобуси имат вградени сигурносни системи, апсурдно е да изгори за толку кратко време

Себахтин Исмаил, превозник од Бугарија, кој поседува нови автобуси од марката „мерцедес“ на новинарка од бугарски портал ѝ објаснува дека такво возило, какво што е и возилото на „Беса транс“ кое настрада на автопатот „Струма“ во Бугарија, едноставно не...

Останатите три автобуси на „Беса Транс“ се вратиле во Македонија

Останатите три македонски автобуси, кои превезувале дел од групата од Истанбул до Скопје, рано утринава околу 5 часот поминале низ граничниот премин Гуешево и се вратиле во Македонија, потврдија за БНР граничните власти. Утринава беше формирана работна група и на...

Вaжно извeстување: Автобуските линии денeс ќе соoбрaќаат со измeнет рeжим од воoбичaениот

Поради одржување на „Скопски маратон 2021“ денеска во периодот од 7 до 14 часот дел од автобуските линии ќе сообраќаат по изменет режим од вообичаениот, соопшти ЈСП. Оттаму ги потсетуваат сите учесници на маратонот дека денеска можат бесплатно да го...

Трајановски до Шилегов: Треба стварно да си очaeн за политички поени за да повлечеш 30 автобуси од возен парк за сликање

Александар Трајановски, советник во Град Скопје, реагираше на објавата на градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, кој на социјалните мрежи се пофали со набавени над 130 комунални возила и автобуси во еден мандат. Трајановски истакна дека само некој што...

(Видео) Шилегов се пoфали: Нaбaвени над 130 кoмунaлни вoзила и автoбуси во eдeн мaндaт

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, денеска одржа прес-конференција на паркингот пред СЦ „Борис Трајковски“ на која беше презентиран дел од механизацијата што Град Скопје и Јавните претпријатија ја набавиле во изминатиот четиригодишен период. Шилегов истакна дека сите јавни претпријатија...

Изгореа 3 автобуси во Неготин – сопственикот вели дека намерно ги запалиле

Три автобуси на фирмата „Николиќ превоз“ во Неготин изгореле синоќа околу 2.30 часот. Како што неофицијално дознаваме, постои сомневање дека пожарот бил подметнат, односно дека некој запалил еден автобус, а потоа пожарот се проширил на уште два. Полицијата во моментов спроведува...

Набавката на автобусите е чиста како солза, вели Јанушев за политички монтираното oбвинeниe

Процедурата за набавка на новите двокатни автобуси е чиста како солза, повеќе од јасно е дека станува збор за политички монтиран процес, вели Игор Јанушев во изјава за Инфомакс, по обвинителниот акт кој против него попладнево го поднесе Обвинителството...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img