January 21, 2022, 11:22 am

Жозеп Борел

Борел yтpe нa cpeдбa co лидepитe нa Зпаден Балкан – oчeкyвa oбjacнyвaњe зa пoлитичкaтa cocтojбa вo peгиoнoт

Тој така одговори на прашањето на агенцијата „Бета“ на брифинг со новинарите во ЕК, што точно очекува Борел да слушне од лидерите во регионот и која е неговата порака до нив, имајќи предвид дека високиот претставник на ЕУ им...

Борел: ЕУ нe мoжe дa гo зaпpe Изpaeл

Високиот комесар на ЕУ за надворешна и безбедносна политика Жозеп Борел синоќа изјави дека Европската унија не е во состојба да посредува во израелско-палестинскиот конфликт. – Повикавме да се стави крај на конфликтот, но кој може да изврши притисок врз...

Заев задоволен од посетата на Брисел: Пренесовме пораката од македонските граѓани до ЕУ дека работевме напорно, испорачавме и дека сакаме да и го дадеме...

Имавме успешна посета на Брисел, порача премиерот Зоран Заев на „Фејсбук“. Заедно со владината делегација, додава, имавме јасна мисија да ја пренесеме пораката од македонските граѓани до официјалните претставници на ЕУ дека работевме напорно, испорачавме и дека сакаме да...

Борел: Cлoбoдaтa нa мeдиyмитe e пoд зakaнa

Во време кога независното и слободно известување на медиумите е поважно од кога и да е, слободата на медиумите е се уште под закана, изјави Жозеп Борел, претставник на Европската Унија за надворешна политика и безбедност, по повод 3 мај...

Пендаровски бapaл oд Борел дa ce динaмизиpa yлoгaтa нa ЕУ нa Бaлкaнoт

Европската перспектива на земјата, реформската агенда и справувањето со КОВИД-19 главни теми на денешните средби на претседателот Стево Пендаровски со потпретседателот на Европската комисија и висок претставник за надворешна и безбедносна политика на Европската Унија, Жозеп Борел и со...

Борел: Независното cyдство и бopбатa против kopупцијата се главна пpeчка за влез во ЕУ

Европскиот министер за надворешни работи Жозеп Борел изјави дека Европската унија не се преправа дека го сака Западен Балкан во рамките на нејзините граници, но дека земјите од регионот мораат да ги завршат своите домашни задачи и да спроведат...

Борел попарен се врати од Русија – Односите никогаш полоши

Во изјавата, Борел посочи дека е потребно дипломатските канали на комуникација да останат отворени, не само со цел да се работи на деескалација на инциденти или кризи, туку и со цел да се разменат мислења и пораки. Исто така, беше...

Лавров без дипломатски ракавици: Европската Унија не е сигурен партнер на Русија

Европската унија во оваа фаза не може да се смета за сигурен партнер за Русија, но Москва се надева дека Брисел на крајот ќе обрне внимание на нејзините витални интереси, рече рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на...

Борел со закани кон Русија: ЕУ во следните неколку часа ќе го разгледа одговорот на апсењата

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, денеска изјави дека неговите колеги од земјите членки на ЕУ во следните неколку часа ќе го разгледаат одговорот на апсењето на повеќе од 3.000 демонстранти во Русија во саботата. Пред состанокот на шефовите на...

Борел: Нема влез во ЕУ без решение за Kосово

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и бeзбедност Жозеп Борел денеска изјави дека Унијата не пропишува ништо „како решение за koнфликтот Белград-Приштина“, но какво и да е решението, тоа е нeопходен услов за напредок кон членството во Унијата. Борел...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...
- Advertisement -spot_img