January 17, 2022, 4:56 pm

ФРАНЦИЈА

(Видео) Toтaлeн хaoc вo Франција: Мacoвни пpoтecти вo Париз пpoтив зaдoлжитeлнaтa вakцинaциja

Француската полиција употреби солзавец против демонстрантите во Париз кои протестираат против задолжителната вакцинација и воведувањето на задолжителни ковид-пасоши. Планирани се големи демонстрации во повеќе од 150 француски градови, вклучувајќи ги Монпеје, Бордо, Марсеј, Ница и Нант. Видео може да погледнете ТУКА. Ангажирани...

Штeтa oд двa милиoни eвpa: Kpaдци oгpaбилe злaтapницa вo цeнтapoт нa Париз

Две лица вооружени со пиштол, електрошок и солзавец денеска ја ограбија златарницата „Дин Ван“ во центарот на Париз, а потоа побегнаа пеш, изјавија двајца полициски службеници, а еден од нив рече дека украдената стока вредела два милиони евра. Грабежот се...

Четвpтиoт бpaн нa Koвид-19 ce пpoшиpи вo cитe peгиoни нa Фpaнциja

Четвртиот бран на пандемијата на коронавирусот се прошири во сите региони на Франција, соопшти портпаролот на француската влада Габриел Атал. „Санитарната состојба продолжува да се влошува. Четвртиот бран на пандемијата ја зафати цела Франција“ рече тој. Според Атал, жаришта се регистрираат...

Пoлoвинa oд Французите ce цeлocнo вakциниpaни

Половина од Французите примиле две дози од вакцините „Модерна“, „АстраЗенека“ или „Фајзер“, една доза доколку биле позитивни на Ковид-19 или една доза на вакцината „Јансен“, јави дописникот на МИА од Париз. Повеќе од половина од Французите (50,5 отсто од вкупното...

Спopeд Макрон: Oдбивaњeтo нa вakцини e ceбичнocт и нeoдгoвopнocт

Според францускиот претседател, Емануел Макрон, одбивањето на вакцините не е слобода, туку егоизам и неодговорност. Макрон навести можност некој пациент во болница да не ја добие потребната нега затоа што лекарите му помагале на друго лице, кое одбило да ја...

Макрон нapeди иcтpaги вo вpcкa co „Пeгaз“

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска побара серија истраги за случајот со шпионскиот софтвер Пегаз, информира денеска премиерот Жан Кастекс за францускиот ТВ канал ТФ1. Францускиот дневен весник „Ле Монд“ објави дека телефонот на Макрон е на списокот на мароканска разузнавачка...

И тeлeфoнoт нa Макрон бил мeтa нa „Пeгac“

Телефонот на францускиот претседател Емануел Макрон бил мета на шпионски надзор од страна на Мароко со израелскиот софтвер Пегас. Ова го објави францускиот дневен весник „Монд“. Претходно денеска, француското обвинителство објави дека започнува истрага за скандалот со шпионите. Меѓународната истрага спроведена...

Франција воведе нови pecтрикции за влез во земјата

Граѓаните на Велика Британија, Шпанија, Португалија, Кипар, Грција и Холандија кои сакаат да влезат во Франција ќе мора да направат негативен тест за ковид-19 не постар од 24 часа, соопшти француската влада. Во соопштението на премиерот Жан Кастекс се вели...

Ајфеловата кула oтвopeнa пo нeкoлкyмeceчнo зaтвopaњe

Ајфеловата кула се отвора за посетителите од денеска по неколку месеци затворање како дел од епидемиолошките ограничувања. Влезниците се распродадени на интернет. Ајфеловата кула беше затворена кон крајот на минатата година поради пандемијата со Ковид-19. Атракцијата во Париз исто така...

(Видео) Eckалира ситуацијата во Франција: Полицијата со coлзавец ги растера дeмонcтpaнтите по говорот на Макрон

Француската полиција употреби солзавец за да ги растера демонстрантите кои се собраа на „Денот на Бастилја“, по говорот на претседателот Емануел Макрон за ограничувањата на КОВИД-19 и вакцинирањето претходниот ден. На снимката се гледа како демонстрантите се враќаат и фрлаат...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...
- Advertisement -spot_img