January 17, 2022, 5:37 am

Бajден co ocтpa пopaкa: Мoжeн e нoв нaпaд нa ИД вo нapeднитe 24-36 чaca

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Американскиот претседател Џо Бајден во соопштението за печат, го коментирал нападот со беспилотни летала врз милитантите на ИСИС и рече дека смртоносниот напад на исламистичките милитанти врз аеродромот во Кабул, најверојатно, не е последен.

„Реков дека ќе одиме кај групата одговорна за нападот врз нашите војници и невини цивили во Кабул, и го направивме тоа“, рече Бајден.

“Овој напад со беспилотни летала не е последен. Ќе продолжиме да ги ловиме сите оние што беа вклучени во овој подмолен напад, тие ќе платат”.

Во изјавата, Бајден ги нарече „херои“ 13-те припадници на американските сили кои беа убиени во нападот во близина на аеродромот.

“13 -те припадници на нашите сили без кои останавме, беа херои. Ја дадоа најголемата жртва во служба на највисоките идеали на Америка, истовремено спасувајќи ги животите на другите. Нивната храброст и несебичност им овозможија на повеќе од 117.000 ранливи луѓе да заминат безбедно”, објави Бајден.

“Ситуацијата на теренот продолжува да биде крајно опасна и заканата од терористички напад на аеродромот останува висока. Нашите команданти ме информираа дека многу е веројатно дека ќе се случи напад во следните 24-36 часа. Јас им наредив да ги преземат сите можна мерка за да се даде приоритет на заштитата на нашите сили. Се уверив дека тие имаат се` што е потребно за да ги заштитат нашите луѓе на терен“, рече Бајден во објавата.

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This