January 17, 2022, 4:28 am

(Видео) Инвaзијa на штурци во САД

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Жителите на делови од источниот дел на САД сведоци на неверојатен природен феномен: инвазија на штурците кои ги напуштат своите подземни домови за прв пат по 17 години во избезумена потера за парење.

Тие се познати како периодични цикади, тие го поминуваат скоро целиот свој живот на метар или два под земја и се хранат со корени на дрвјата. Меѓутоа, на пролет, кога ќе наполнат 13 или 17 години, овие инсекти во исто време и во огромен број, во зависност од видот, кога ќе достигнат фаза на нимфа, почнуваат да излегуваат на површина, пишува порталот Cnet.

Тие се искачуваат од своите подземни скривалишта, го фрлаат егзоскелетот и ги развиваат своите крилја. По неколку дена одмор и чекање на труп на нивниот труп, тие почнуваат да се парат. Речиси е невозможно да не се забележи овој наплив кога орди мажи почнуваат да го изведуваат својот повик за парење.
„Тие се собираат во паркови, шуми, околу згради, во дворови, насекаде“, објаснува ентомологот Гери Парсонс од Државниот универзитет во Мичиген.

„Кога одат толку масовно , летаат, слетуваат, лазат насекаде, па дури и паѓаат на луѓе“, додаде професорот.

Оваа пролет ќе се појават членови на крикет , еден од најголемите меѓу оние со 17-годишен циклус наречен Брод X или Големото источно легло.

Вкупно три видови на такви штурци ќе можат да се видат низ источниот дел на Америка: Magicicada septendecim, Magicicada cassini и Magicicada septendecula.
Штурците и нивните романтични серенади ќе влијаат на делови од 15 американски држави: Вашингтон, Делавер, Џорџија, Илиноис, Индијана, Кентаки, Мериленд, Мичиген, Северна Каролина, Њу џерси, Њујорк, Охајо, Пенсилванија, Тенеси, Вирџинија и Запад.

Овие инсекти се безопасни. Тие не боцкаат, гризат или носат болести и обично не влегуваат во затворени простори, иако може да се најдат на надворешните sидови.

Единствениот начин овие инсекти да влезат во куќи и станови е случајно да влезат преку отворена врата или прозорец или некое лице да ги влезе во гардероба, чевли или чанта, велат експертите, пренесе РТС.

За време на ваквите наезда, женките можат да положат толку многу јајца што да се оштетат гранките на млади дрвја, но, според биолозите, тоа е природно кастрење на дрвјата, што ќе доведе до поинтензивен изглед на цвеќе и овошје во наредните години.

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This