January 20, 2022, 12:07 am

Германска фабрика направи кадифено мече во чест на Ангела Меркел

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Германска фабрика за играчки направи мече во чест на Ангела Меркел, додека канцеларката се подготвува политички да се пензионира по 16 години на чело на владата.

Херман-Шпилверен, со седиште во баварскиот град Кобург, претстави играчка висока 40 сантиметри, која има одредена сличност со канцеларката.

Плишаното мече има фризура слична на г -ѓа Меркел, додека шепите се поставени на таков начин што го имитираат легендарниот гест на раката познат како „ромбот на Меркел“, пренесува РТ.

– Се обидуваме да изразиме моменти од модерната историја во мечки како уметничка форма – рече Мартин Херман, генерален менаџер на една од најстарите се уште постоечки фабрики за мечки во светот, пренесува германски Билд.

Исто така, им беше дадена можност и на други познати личности да се запознаат со мечките, а меѓу нив се поранешниот американски претседател Барак Обама, поранешниот германски канцелар Хелмут Шмит и британската кралица Елизабета Втора.

101-годишниот семеен бизнис ќе направи ограничена серија од 500 мечиња со ликот на Ангела Меркел, чија цена е 189 евра.

16 -та мечка по ред ќе биде испратена до Ангела Меркел, што претставува број на години поминати како канцелар.

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This