January 21, 2022, 12:07 pm

Индoнeзиcкa пoдмopницa иcчeзнa зa вpeмe нa вoeнa вeжбa кaj ocтpoвoт Бaли

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Индонезиска воена подморница исчезна за време на вежба во близина на туристичкиот остров Бали, јавија денеска локалните медиуми, пренесува ДПА.

Подморницата од германско производство „KRI Nanggala-402“, денеска, во раните утрински часови, изгуби контакт со командата на околу 95 километри северно од Бали, соопшти порталот Компас.ком.

-Контактот беше изгубен веднаш откако подморницата доби одобрение да се нурне, изјави началникот на индонезиските воздухопловни сили, маршал Хади Тјахјанто.

Армијата веќе побарала помош од Сингапур и Австралија во лоцирање на подморницата, се наведува во извештајот.

Засега не е познато колкав персонал имало во подморницата.

Подморницата е изградена од германската компанија за изградба на бродови Хавалдсверке-Дојче Верфт кон крајот на 1970-тите, пренесува ДПА.

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This