January 21, 2022, 12:00 pm

„НАТО го зaгpoзи животот на бугарските граѓани“: Радев со остра реакција на упaдот во бугарската фабрика

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Бугарскиот претседател Румен Радев го нарече недопустлив инцидент што неодамна се случи во бугарското село Чешнегирово за време на вежбите на НАТО. Тој вели дека Алијансата ги загрозила животите на бугарските граѓани.

Бугарскиот претседател денеска се состана со министерот за одбрана Георгиј Панајотов за да разговара за инцидентот на 11-ти мај, кога вработените во фабриката за сончогледово масло во бугарското село близу Пловдив беа мета на војниците на НАТО кои по грешка, за време на воента вежба упаднаа во објектите на фабриката.

„Апсолутно е недопустливо воените формации да го загрозуваат животот и мирот на бугарските граѓани, без оглед дали припаѓаат на бугарската или странска армија“, рече шефот на државата.

Во таа насока, Радев рече дека очекува да се испита инцидентот, како и оние кои се одговорни за истиот да бидат откриени.

„Вежбите со нашите сојузници на територијата на Бугарија треба да придонесат за поголема безбедност и доверба во областа на колективната безбедност, а не да создаваат тензии меѓу граѓаните на Бугарија“, рече претседателот.

Од своја страна, министерот за одбрана рече дека ќе ја продолжи дискусијата со американската страна со цел да се расчисти инцидентот.

Патем, ова се маневри „Свифт одговор 21“ во кои учествуваа американски, италијански и бугарски војници. Според сценариото, слетувањето на војниците требаше да се изврши на напуштениот аеродром. Сепак, постои фабрика веднаш до аеродромот.

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This