January 19, 2022, 11:34 pm

Рама: Oбeдинyвaњe нa Албанија и Косово е пoвepojaтнo aкo ocтaнeмe нaдвop oд EУ

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Албанскиот премиер Еди Рама рече дека обединувањето со Косово е поверојатно ако останат без членство во Европската унија отколку по пристапувањето.

Рама во интервју за германскиот весник „Меркур“ вели дека евентуалните конфликти на Западен Балкан би биле прекинати во случај на членство на регионот во ЕУ. Како пример ја наведе Ирска.

„Неодамнешните тензии во северно Косово не можат да се споредат со тензиите од претходните времиња. Всушност, денес поранешните противници сакаат заедно да се приклучат на ЕУ. Воените конфликти се појавуваат кога земјите се изолирани, а не во заедница. Запомнете ги позитивните настани што ги донесе француско-германското односи или случајот со Ирска. Ризикот ЕУ да внесе конфликт во своите домови е речиси нула. Обединување со Косово? Ваквите ментални игри се многу поверојатно надвор од ЕУ отколку внатре во неа“, рече Рама.

Според Рама, ЕУ му е потребна на Западен Балкан за сопствена безбедност, алудирајќи на потенцијалното влијание на Русија и Кина.

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This