January 28, 2022, 1:45 pm

СДСМ ПОЧНА ДА ПРАВИ ПРОБЛЕМИ ВО СОБРАНИЕ: Спасовски барал констиутивната седница да се води на Албански!

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Не престануваат обидите на опозицијата за продолжување на политичката криза во државата и кревањето на тензии во Р.Македонија, овој пат преку новоизбраните пратеници, кои иако за прв пат влегуваат во Собранието, почнуваат со предизвикување на проблеми

24-dekemvri-2012-godina-sdsm-praveshe-incidenti-zaev-pazareshe-vila-vo-grcija-249315

Како што дознааме, на денешната координација помеѓу пратениците и Претседателот на Собранието од минатиот состав Трајко Вељановски, СДСМ отворено се заложиле за рушење
на Уставниот поредок и барале да се прекрши деловникот за работа на Собранието.
Оливер Спасовски, во името на новоизбраните пратеници од СДСМ и Шарените протести, барал Трајко Вељановски да не ја води седницата, иако согласно изборниот закон, Уставот и деловникот за работата на Собранието на Р.Македонија тоа е обврска.

Дополнително, Спасовски решил да изигрува поголем Албанец од Албанците, инсистирајќи, во името на пратеничката група на СДСМ, да се прекрши членот 9 став 2 од деловникот за работа на Собранието, и конститутивната седница да биде водена на Албански јазик.

Претходно, за проблемите кои уште веднаш почнале да ги прават пратениците на СДСМ во Собранието на Р.Македонија зборуваше и членот на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник Антонио Милошовски, кој посочи дека на денешната координација помеѓу пратеничките групи и претседателот на Собранието се обиделе да предизвикаат проблеми со нелогични барања.

konstituiranje_sobranie

 

 

 

8 КОМЕНТАРИ

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This