January 24, 2022, 11:47 am

Трамп го нарече командантот на американската војска „проклет идиот“

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп остро зборуваше и го навреди шефот на Комитетот на началниците на генералштабовите на американската армија Марк Мили.

Трамп го нарече највисокиот американски генерал „проклет идиот“ поради повлекувањето на војниците од Авганистан. Поранешниот претседател потсети дека Мили се обидел да му докаже дека при повлекувањето на американските трупи од таму ќе биде поевтино да се остави сета воена опрема во земјата отколку таа да биде евакуирана.

Имате авион од 50 милиони долари. Имате прекрасен хеликоптер од 29 милиони долари. Имавме секакви хеликоптери. Многу од нив се сосема нови, буквално само што отпакувани. Дали мислите дека е поевтино да ги оставите таму за да ги земат, отколку да го наполните со половина резервоар гас и да го однесете во Пакистан или да го вратите во нашата земја? – праша Трамп.

Говорејќи на настан синоќа во Мар-а-Лаго организиран од конзервативната организација „Turning Point Action“, Трамп истакна дека тој од Авганистан би зел сè што припаѓало на САД, „од најмалата завртка“.

Трамп претходно изјави дека Русија и Кина ги демонтирале и проучувале хеликоптерите што ги оставиле САД во Авганистан. Според него, Русија и Кина веќе имаат модели на американски хеликоптери кои наскоро ќе бидат усовршени.

Тие веќе ги демонтираат апачите, ги проучуваат и наскоро ќе ја состават најдобрата опрема –  изјави Трамп.

На 15 август талибанците ја презедоа контролата на целата територија на Авганистан по повлекувањето на американските трупи од земјата. Евакуацијата на американските војници и дипломатската мисија од Авганистан официјално заврши на 31 август 2021 година.

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This