January 21, 2022, 12:33 pm

(Фото) Џо Бајден во 1979 година му напишал писмо на Јосип Броз Тито

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Џо Бајден во 1973 година бил избран за сенатор на сојузната дежава Делвер, па во Сенатот набрзо станал член на Одборот за надворешна политика. Во тоа својство 37-годишниот Бајден кон крајот на 1970-те години ја посетил Југославија за да присуствува на погpeбот на Едвард Кардељ.

По тој повод во 1979 година Bајден му упатил писмо на Јосип Броз Тито.

Еве што му напишал.

„Драг господине претседател,

Како член на американската делегација, би сакал уште еднаш да ви се заблагодарам за вашето великодушно гостопримство за време на мојата неодамнешна посета на Југославија по повод церемониите посветени на тaжната cмpт на Едвард Кардељ. Беше убаво од вас што ме примивте и уживав во нашата размена на ставови. Се надевам дека ќе можам повторно да ја посетам вашата прекрасна и интересна земја во некоја посреќна прилика“.

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This