January 24, 2022, 11:40 am

Цpн дeн вo Грција: Пoчинaa 62 лицa, 639 нoви cлyчaи нa Koвид-19 вo изминaтoтo дeнoнoќиe

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Во изминатите 24 часа во Грција се регистрирани 639 нови случаи на Ковид-19, а починале 62 лица.

Од новите позитивни случаи, 184 се во областа Атика, поширокиот регион на Атина, а 163 во Солун.

Во грчките болници, во Одделите за интензивна нега, на апарати се приклучени 558 пациенти, шест повеќе од вчера.

Професорите Вана Папаевангелу и Гикас Мајоркинис, кои се членови на Комисијата на епидемиолози во Министерството за здравство на Грција на редовна конференција за ситуацијата со пандемијата во земјата соопштија дека иако има намалување на новите случаи, сепак и понатаму здравствениот систем е под притисок и особено се задржаа на претстојните празници, повикувајќи ги граѓаните да бидат особено претпазливи во нивните контакти.

Од почетокот на епидемијата во Грција има 125.173 заразени со Ковид-19, а починаа 3.687 лица.

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This