МАКЕДОНИЈА ПОБЕДУВА: Браво Елмас 2:0 Македонија-Словенија

Елиф Елмас ја смести топката во мрежата, со што Македонија го зголеми водството со два гола. Моменталниот резултат е 2-0.

Ако во првото полувреме, судиите имаа простор за размислување и му го поништија голот на Елмас, тоа не можеа да го сторат во петатата минута во вториот дел и дваесетина минути пред крајот на второто полувреме со гол за пласман на Европското првенство каде Елмас се прошета до голот и му ја затресе мрежата на Јан Облак.

Заслужено водство за Македонија, заслужена радост за Елмас кој го постигна својот трет гол во овој циклус квалификации.

Словенија имаше низа од три победи до натпреваров вечерва во Скопје.