Зошто „калашников“ е најефикасното opyжје на светот?

Автоматската пушка „Калашников“, која започна да се произведува уште во 1947 година, остана едно од најефикасните оpужја во историјата на човештвото. Покрај универзалноста, сигурноста и практичноста, кои се главните одлики на пушкaта „Калашников“, експертите потсетуваат и на уште една исклучителна...

Ново супер лесно оклопно возило на руската apмија

Руска вoeно-индустриска компанија направи ново лесно оклопно возило „Стрела“, објави телевизијата „Звезда“. Возилото тежи 4,7 тони , што е двојно помалку од тежината на возилото „Тигар“. Благодарение на тоа, воeниот авион на ми-8 може да го носи „Стрела“, што го...

Руски тeнкoви Т-72 пристигнуваат во Србија

Белград до крајот на годинава очекува испорака на првата тура тенкови Т-72Б3, изјави за РИА амбасадорот на Србија во Русија Мирослав Лазански, додавајќи дека Србија вкупно ќе добие 30 тенкови Т-72Б3 и 30 оклопни возила БДРМ-2. -До крајот на годината...

(Фото) Промовирано новото оклопно возило на српската apмија

Министерот за одбрана, Александар Вулин, и началникот на Генералштабот на српската армија, генерал Милан Мојсиловиќ, присуствуваа на презентацијата на новото оклопно борбено возило М-20 МРАП 6х6 во погонот на „Застава ТЕРВО“ од Крагуевац, соопшти Министерството за одбрана. Тоа е возило...

(Видео+фото) СТАНУВА ТЕНКОВСКА СИЛА: Србија го промовираше модернизираниот М-84

Во Техничкиот институт „Чачак“ беше претставен модернизиран тенк М-84 . По презентацијата, министерот за одбрана, Александар Вулин, рече дека ова е прв пат да се изврши модернизацијата тенкот М-84 и дека станува збор за револуционерен и огромен чекор напред. Вулин...

КАДИЈА ТЕ СУДИ, КАДИЈА ТЕ ТУЖИ: Политиката и дава ветар во грб на Русковска,обвинува адвокатот на Боки

Кадија те суди кадија те тужи-реле адвокатот на Бпјан Јовановски во својот говор објаснувајќи дека постапката за Рекет се водела нешрпфесионално и политизирано. “Аман веќе, аман!Што е тоа криење na докази ? Зошто се кријат? Како може на 10.05 да...

РУСИТЕ ПОВТОРНО ЌЕ ЈА СПАСУВААТ ЕВРОПА: Руската армија во Италија транспортираше современ комплекс за аеросолна дезинфекција „Орлан“

„Орлан“ во вооружувањето на руската армија е воведен во 2015.година, и претставува понова варијанта на „санитарниот топ“ ТМС-65У. Благодарение на неговата конструкција, средството може да се примени во најсложените услови на експлоатација. За ефикасноста на ова средство најдобро сведочи...

ДВАЈЦА ЗAPAЗЕНИ: Први случаи на кopoнавиpyc во Бугарија

Две лица се позитивни на тестовите за коронавирус во Бугарија, објави вечерва, началникот на воено-медицинската академија во Софија, Венцислав Мутафчииски, на прес-конференција. Станува збор за маж од 27 години од Плевен и жена 75 години од Габрово кои не патувале...

ПЕТ НАЈСМРТОНОСНИ СОВЕТСКИ ОРУЖЈА: Американски „Нешнл Интерест“ ги рангираше петте најсмртоносни советски оружја

Американскиот магазин „Нешнл Интерест“ ги претстави петте најсмртоностни типови на оружје развиени во Советскиот сојуз, а на прво место се најде автоматската пушка „Калашњиков“ (АК-47) Оваа пушка го завзема првото место поради нејзината едонставност, леснотијата во производството и користењето, објаснува...

РУСКИ АДМИРАЛ ОТКРИВА: Само ова оружје може да го уништи светот

Списокот на подморници кои, според „Нешенел интрест“, можат да го уништат светот за 30 минути, е неточен и непотполн, изјви поранешниот командант на Северната флота, адмирај Вјачеслав Попов, истакнувајќи дека хипотетички, светот може да се уништи со балистички ракети. Американското...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Getting Started with the 82 Lottery App A Comprehensive Guide

Have you ever dreamed of winning big in the lottery? With the 82 Lottery App, you can turn that...
- Advertisement -spot_img