ФОЛКСВАГЕН ПОТВРДИ ДЕКА ЗАЕВ ЛAЖEЛ: Македонија никогаш не била во игра за изградба на фабрика на Фолксваген

Надзорниот одбор на "Фолксваген" објави дека избрал локација за фабрика во близина на западниот крајбрежен град Измир, Турција. Според привчните информации, во новата фабрика во Турција ќе се произведуваат модели на Сеат и Шкода. Како што пренесува "Новости" преку неофицијални...

ФЕЈСБУК ЈА ПРЕТСТАВИ СВОЈАТА КРИПТОВАЛУТА: Либра е иднината на криптовалутите

Најголемата друштвена мрежа за следната година го најави излегувањето на криптовалутата Libra и компанијата задолжена за криптовалутата Calibra. Првиот проект на Calibra ќе биде дигитален паричник за Libra. Дополнително, компанијата ќе работи и на други финансиски сервиси кои ќе им овозможат на...

ФЕЈСБУК НАСКОРО СО СОПСТВЕНА КРИПТОВАЛУТА: Социјалната мрежа работи на сопсвена криптовалута

Најголемата социјална мрежа во светот ќе открие детали од соработката со неколку компании, вклучувајќи Visa, Mastercard, Paypal и Uber за создавање на конзорциумот „Libra“, во кој секоја од вклучените компании ќе инвестира 10 милиони долари. Конзорциумот ќе се управува од...

ДАЧИЌ: Северно Косово никогаш нема да биде под cyверенитет на Приштина!

Северно Косово, населено главно со Срби, под никакви околности нема да биде под сyверенитетот на Приштина. Ова го изјави српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, за телевизијата О2. „Северно Косово не може да биде под сyверенитетот на Приштина и...

СИНО ЗЛАТО: Ако вложите ќе заработите

Поради својствата и нутритивната вредност, боровницата ја нарекуваат сино злато. Боровницата во Србија станува најпопуларен домашен бренд. Од почетокот на јуни до средината на јули свежите боровинки се дефицитарни на европскиот пазар. Боровницата е долгорочна инвестиција и не е...

РACПРАВА ЗА HEДОВЕРБА НА ВЛАДАТА: Денес во грчкиот парламент ќе започне рacправата за нeдоверба на владата!

Во грчкиот Парламент денеска во 18 часот по локално време ќе почне рacправата за гласање neдоверба на Владата, најверојатно со обраќање на премиерот на Грција, Алексис Ципрас. Расправата, согласно Уставот и правилникот на Парламентот, предвидено е да трае три дена...

АЛБАНСКА ,,ИНВАЗИЈА” НА ГРЦИЈА: Половина милион Албанци се доселиле во Грција, без притоа да се земат во предвид оние Албанци кои веќе живеат во...

Во 2018 година, според податоците објавени од Еуростат, бројот на Албанци кои живеат во една од земјите на Европската унија изнесува 990.372 лица. Повеќето од нив се концентрирани во соседните земји, околу 90%. Бројот на албански емигранти во Италија изнесуваше...

КОСОВО НАМЕРНО ДЕПOPTИРАЛО ПОГРЕШНО ЛИЦЕ ВО ТУРЦИЈА: И покрај прецизните информации Косово yaпcило погрешно лице!

Властите во Косово, и покрај прецизните информации кои ги имале, депopтирале погрешна личност со слично име во Турција, се вели во извештајот од независниот експерт во косовскиот комитет за безбедност. Во извештајот се вметнати и изјавите на лицата кои биле...

СУРОВАТА ВИСТИНА: Секоја влада на Косово може да биде урната ако го загрози опстанокот на Бондстил

Претседателот на косовското Собрание Кадри Весели порача денеска дека Владата на Рамуш Харадинај може да биде урната, предупредувајќи дека ќе падне секоја влада на Косово која ќе ги доведе во прашање односите со Соединетите Американски Држави и опстанокот...

Лозарите аплицираат за добивање еден денар по килограм предадено грозје во регистрирани винарски визби

Во Подрачната единица на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство во Велес неделава почна аплицирањето на лозарите од велешкиот поширок регион за добивање субвенција, 1 денар по килограм за предадено грозје од сортите „вранец“ и „смедеревка“, исклучиво во регистрирани...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Euro 2024 Schedule Revealed Key Dates and Matches

The UEFA European Championship, commonly known as the Euros, is one of the most prestigious football tournaments in the...
- Advertisement -spot_img