Земјоделство

ТРИПУНОВСКИ ЗА ХАОСОТ ВО ДИЗ И ДРЖАВАТА : Провидни сте! Ви се ближи крајот!

Дали ова што го сподели дополнителниот заменик министер за земјоделие, шумарство и водостопанство Цветан Трипуновски го потврди фактот дека исто како и во безброј други државнни институции, така и во ДИЗ (државниот инспекторат за земјоделие) владее невиден хаос. Имено, директорот...

ДАЛИ СТРУМИЧКИ ИНСПЕКТОР СЕ ОДНЕСУВА КАКО ШЕРИФ : Службено возило во ДИЗ Струмица се злоупотребува!

Дали во Државниот Инспекторат за земјоделие возилата се користат онака како што не треба, т.е. спротивно на законските регулативи. Имено, деновиве до нашата редакција пристигнаа безброј слики и видеа од загрижени граѓани за една од многуте такви. Се работи за...

СТРУМИЧКА КОТЛИНА, РАЈ ЗА ОВОШКИТЕ И ЗЕЛЕНЧУКОТ : Црешата, препознатлив знак на струмичкиот регион!

Струмичката котлина е рајот за македонското земјоделието. Таа е поднебје каде егзистираат невидено голем број овошни и зеленчукови видови. Овде голем дел од населението својата егзистенција ја темели на гранката земјоделие и навистина голем дел од тие земјоделци се невидени...

ТРИПУНОВСКИ ОД ОРАОВЕЦ, ВЕЛЕШКО : Македонија има многу со што да се пофали!

Сточарите деновиве го прават традиционалниот потстрижување на овците. Дополнителниот заменик министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, Цветан Трипуновски денеска присуствува на традиционалниот стриг во велешкиот регион. Трипуновски во периодот зад нас со своите секојдневни теренски и секакви активности покажа дека...

За земјоделците нема да важи полицискиот час за време на викенд

Владата на денешната седница го утврди појаснувањето на одлуката за забраната на движење за време на викендите, поточно од овие одлуки и мерки ги исклучи земјоделците што одгледуваат раноградинарски култури и имаат неодложни активности во овој период. „На оваа седница...

Колку литри вино се пие во Македонија на годишно ниво

Виното е вториот најизвезуван производ по тутунот од Македонија. Земјава има 24 000 хектари лозови насади и на годишно ниво македонските винарии произведуваат околу 100 милиони литри, ставајќи ја земјата на 25-то место во светот. Официјалното домашно консумирање е нешто...

Аплицирајте: Неповратни 20.000 евра за млади до 40 години

Објавен јавниот повик за млади земјоделци Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој (АФПЗРР) го објави јавниот повик за мерката 113 Поддршка за поттикнување на земјоделското производство, стои во соопштението. Од 10 февруари до 3 март годинава сите млади...

ТРИПУНОВСКИ НА СРЕДБА СО РАЗОЧАРАНИТЕ ЗЕМЈОДЕЛЦИ ОД ОРМАН: Власта да ги засука ракавите и да го стави во функција каналот за наводнување

Во текот на вчерашниот ден остварив средба со земјоделците од општина Ѓорче Петров, поточно од населените места Волково Орман, каде што на еден од соговорниците чичко Ванчо ми укажа дека има сериозен проблем со каналот за наводнување кој...

ИСТРАЖУВАЊАТА ПОКАЖУВААТ. Мeнтални нaрушувања се појавуваат кај овие категории на луѓе

Дури 78 проценти од студентите кои се идентификуваат како трансродови или слични cekсуално дeзориентирани лица ги исполнуваат критериумите за најмалку едно мeнтално нaрушување, покажа студијата на универзитетот во Бостон. Сара Кетчен Липсон од Школата за јавно здравје на универзитетот...

(Видео) MAJKA ОБЈАВИЛА ВИДЕО ОД НЕЈЗИНИОТ ШЕСТОГОДИШЕН СИН КАКО МУ ПЕЕ НА БРАТЧЕТО СО ДАУНОВ СИНДРОМ: Видеото има над седум милиони прегледи

Никол Пауел објави на Фејсбук слатко видео од нејзиниот шестгодишен син како му пее на својот помлад брат. Следното утро, видеото имаше над милион прегледи и стотици коментари на таа социјална мрежа.           Шестнеделниот Трип е роден со Даунов синдром, а...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img