Образование

Најмалку пет деца koлабирале, ги фатила cончаница среде училница?

Ученици во основни училишта во земјава колабирале на часови затоа што постојано се изложени на сончева светлина, бидејќи, според протоколите за заштита од ковид-19, прозорците во училниците мора да бидат отворени, се пожалија до „Слободен печат“ родители на ученици...

10 ученици и пет наставници зapaзени со kopoнавирусот во основните и средните училишта во Велес

-Во основните и средните училишта во Велес има вкупно 10 ученици позитивни на коронавирусот, а 42 се во изолација. Позитивни на ковид се пет наставници и еден е во изолација. Од тоа кај основците заразени се три ученици и 24...

Наставнички пленум бара пократки часови во наставата со физичко присуство

Наставничкиот пленум бара од Министерството за образование и наука скратување на времетраењето на часовите во наставата со физичко присуство од 45 на 30 минути бидејќи, како што наведува во соопштение, наставниците имаат големи потешкотии да ја реализираат наставата...

Зибери koнтра Царовска: Имаме право на препораки за образованието доколку констатираме пpoблеми

Народниот правобранител не е Комисија за заразни болести, но има право да дава препораки како образовниот процес да биде квалитетен и нашите укажувања се најдобронамерни, рече народниот правобранител Насер Зибери на ТВ 24. Тој посочува дека институцијата што ја раководи...

Бројки поплakи до народниот правобранител: Децата не сакаат во школо, не можат да издржат цел ден со маска, протоkoлите за настава тешко се реализираат

Народниот правобранител и годинава добива поплаки за начинот на одвивање на наставата на почетокот на учебната година. Годинава почна подобро, донесени се протоколи за спроведување на наставата да биде безбедна, но тешко е да се реализираат тие протоколи. Едно е...

Продолжена онлајн нaставата во средните училишта во Гoстивар и Тетово

Наместо до 14 септември во средните училишта во Тетово и Гостивар наставата ќе се одвива онлајн до 20 септември, како една од мерките за спречување на Ковид-19. Од владината прес – служба соопштија дека Владата на денешната 106. седница донесе...

Царовска: „Учи паметно, работи стручно“ ја исполни целта, следи дополнително зајакнување на системот на стручно образование

Дијалогот на Министерството за образование и наука со бизнис заедницата, општините и училиштата „Учи паметно, работи стручно“ ја исполни целта – учениците го препознаа средното стручно како образование што им отвора многу можности, а кај локалните самоуправи и компаниите...

Царовска до родителите: Бojkoтот нема да користи никому, апелирам до родителите и партиите да го следат интересот на децата

Наставниците се задоволни од новата програма за прво и четврто одделение и се подготвени да ја спроведат. Затоа апелирам до родителите, но и до одредени политички партии да ги тргнат настрана своите тесни лични интереси и во моментов да...

Објавени листите за сместување во студенските домови, за бруцошите аплицирање од понеделник

Објавени се резултатите од конкурсот за прием на студенти во државните студентски домови и други објекти за сместување кои се однесуваат на студентите од втора и повисоките години на студии. Студентите кои се наоѓаат на објавените листи можат да...

Родителите со реакција: Mила Царовска со новиот концепт ги дели децата на богати и сиромашни-Кој нема таблет да си купи или да си испечати...

Родителите ги потсетија властите дека тие се оние кои треба да обезбедат дигитални уреди за сите и дека не треба да ги делат децата на богати и сиромашни. Учебниците за четврто одделение не се бесплатни, иако треба да бидат, според...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img