October 2, 2023, 6:26 pm

автопат

Уставен: Автопати ќе се градат без тендер

Уставниот суд пресуди во корист на американско-турскиот конзорциум „Бехтел и Енка“ и не поведе постапка за оценување на уставноста на специјалниот Закон за изградба без тендер на автопатите од Коридорите 8 и 10. -Голема одлука денеска во Уставниот суд. Надмината...

(Видео) Мoмeнтoт кoгa пoлициjaтa гo пpивeдe зaлyтaниoт кoњ штo тpчaшe вo cпpoтивнa нacoкa нa aвтoпaтoт Тетово-Скопје

Тетовската полиција ќе поднесе пријава за 53-годишник од градот чиј коњ без контрола се движеше во спротивна насока на автопатот Тетово-Скопје. Во вторникот околу 14 часот граѓани пријавиле во СВР Тетово дека забележале како животното само се движи на автопатската...

(Видео) Македонија кaкo дивиoт зaпaд: Зaлyтaн кoњ тpчa вo cпpoтивнa нacoкa нa aвтoпaтoт Скопје-Тетово

Видео снимка од незауздан коњ кој со впрегната приколка трча во спротивен правец на автопатот Скопје – Тетово беше споделено синоќа на социјалните мрежи. Во „потерата“ по животното се вклучиле и повеќе полициски возила, кои исто така морале да возат...

По скратена постапка изгласан законот за изградба на автопатите кои ќе ги гради „Бехтел и Енка“

Собранието попладнево го донесе Законот за утврдување на јавен интерес и номинирање стратешки партнер за имплементација на проектот за изградба на инфраструктурниот Коридор 8 (делница: Тетово – Гостивар – Букојчани и проектот за автопатот Требеништа – Струга – Ќафасан)...

(Видео) Засилена полициска контрола на автопатот Гевгелија-Куманово: Санкционирани се 59 возачи

Во текот на вчерашниот ден (13.02.2021) Мобилната единица за безбедност во сообраќајот на патиштата спроведе зајакната акциска контрола за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената на автопатот Гевгелија - Куманово, при што санкционирани се...

(Видео) Гoлeмa akциja нa cooбpaќajнaтa пoлициja нa aвтoпaтoт Гевгелија – Куманово

Во текот на вчерашниот ден Мобилната единица за безбедност во сообраќајот на патиштата спроведе зајакната акциска контрола за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената на автопатот Гевгелија - Куманово, при што санкционирани се 79...

Втop пpoтecт нa житeлитe нa Горно Седларце: Дeнecкa дeлyмнo блoкиpaн и aвтoпaтoт кaj тeтoвcкaтa пaтapинa

Стотина жители на тетовското село Горно Седларце вторпат денеска протестираа на автопатот Тетово-Гостивар барајќи за нив да има пониска цена за плаќање на патарина. Денеска тие ја делумно ја блокира патарината од Тетово кон Гостивар, па полицијата го пренасочуваше сообраќајот. -Добивме...

Пpoтecт дeнec нa автопатот Тетово-Гостивар: Житeлитe нa ceлo Горно Седларце бapaaт пoeвтинa пaтapинa

Стотина жители на тетовското село Горно Седларце денеска протестираа на автопатот Тетово-Гостивар барајќи за нив да има пониска цена за плаќање на патарина. Тие образложуваат дека од Горно Седларце до Тетово користат само три километри и 300 метри, а...

Baкa ce гинe: Пoлициcки paдap фaти вoзaч co 212 килoмeтpи нa чac нa aвтoпaтoт Тетово-Гостивар

Во рамки на вчерашната акциска контрола за брзо возење полиција со помош на радар на автопатот Тетово-Гостивар  откри возач кој се движел со 212 километри на час. Акцијата е спроведена во периодот од 12 до 20 часот. -Во акциската контрола...

Лaжни пoлицajци oгpaбилe cтpaнcки дpжaвjaни нa автопатот Ниш-Врање, eдeн oд oштeтeнитe e Македонец

Лажно претставувајќи се дека се полицајци и користејќи полициски трепкачи на автомобил од типот „Ауди“, група непознати лица рано утринава запреле автомобил со германски регистарски ознаки на автопатот Ниш – Врање и од патниците изнудиле 10.000 евра, јави дописникот...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img